REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRaport: nasila się cenzura, bibliotekom zakazuje się udostępniania coraz większej liczby książek

Raport: nasila się cenzura, bibliotekom zakazuje się udostępniania coraz większej liczby książek

-

W USA bibliotekom zakazuje się udostępniania coraz większej liczby książek; nasila się cenzura; od stycznia do sierpnia 2023 roku władze lokalne, stanowe, bądź szkolne zakwestionowały 695 materiałów, zakazano 1915 tytułów – głosi raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA).

ALA zastrzega w przedstawionym w środę dokumencie, że dane o liczbie książek, które wycofano ze szkolnych bądź publicznych bibliotek są zapewne bardzo zaniżone, bo raport stowarzyszenia opiera się na informacjach medialnych lub indywidualnych zgłoszeniach.

REKLAMA

W tym roku liczba zakazów dotyczących książek, którą odnotowała ALA, jest najwyższa w 20-letniej historii tego stowarzyszenia. W 11 stanach konserwatywne organizacje lub osoby indywidualne zgłaszały wnioski o wycofanie z bibliotek 100 lub więcej tytułów.

„Dawniej było to jeden na jeden, np. jakiś rodzic narzekał na konkretną książkę, jak wtedy, gdy wiele osób miało obiekcje do +Harry’ego Pottera+. Teraz przychodzą ludzie i żądają, by usunięto (z bibliotek) 100 tytułów” – mówi Deborah Caldwell-Stone, która stoi na czele organizacji Biuro na rzecz Wolności Intelektualnej.

Wśród książek, których wycofania z bibliotek żądano w tym roku, znajduje się powieść piszącej o historii rasizmu laureatki Literackiej Nagrody Nobla Tony Morrison „Najbardziej niebieskie oko”, a także takie tytuły jak „Rzeźnia numer 5” Kurta Vonneguta, „Chłopiec z latawcem” Khalida Hosseiniego czy „Z Tango jest nas troje” Petera Parnella.

W liceum w stanie Południowa Karolina kilkoro uczniów poskarżyło się, że nagrodzona National Book Award – najbardziej prestiżową nagrodą literacką w USA – książka o rasizmie Ta-Nehisi Coates’a “Między światem a mną” sprawia, że „czują wstyd, iż są biali” i powieść została wycofana ze szkolnego programu.

Powiat Hillsborough na Florydzie zezwala uczniom na czytanie tylko fragmentów najważniejszych dramatów Williama Szekspira ze względu na pojawianie się w nich wątków „natury seksualnej”. Władze powiatu poinformowały szkoły, że na lekcjach mogą być omawiane jedynie wskazane fragmenty z „Makbeta”, „Hamleta” oraz „Romea i Julii”.

Wprowadzona przez Republikańską większość w stanowej legislaturze ustawa o „prawach rodziców” ogranicza znacznie możliwość poruszania w szkole tematów „natury seksualnej” – zauważył dziennik „Hill”.(PAP)

REKLAMA

2093150707 views

REKLAMA

2093150991 views

REKLAMA

2094947440 views

REKLAMA

2093151241 views

REKLAMA

2093151379 views

REKLAMA

2093151520 views