REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRakieta z ładunkiem dla stacji ISS eksplodowała wkrótce po starcie

Rakieta z ładunkiem dla stacji ISS eksplodowała wkrótce po starcie

-

Rakieta Falcon 9, z ładunkiem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) eksplodowała w niedzielę wkrótce po starcie z bazy wojsk lotniczych USA na przylądku Canaveral na Florydzie. Przyczyny niepowodzenia jeszcze nie ustalono – poinformowały władze.

Rakieta Falcon9 fot. Jim Grossmann/NASA/EPA
Rakieta Falcon9 fot. Jim Grossmann/NASA/EPA

REKLAMA

Rakieta, skonstruowana i eksploatowana przez prywatną firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska, miała wynieść na orbitę okołoziemską statek towarowy z zaopatrzeniem i sprzętem badawczym dla załogi stacji.

Była to już druga z rzędu zakończona niepowodzeniem misja, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na stację ISS. W kwietniu rosyjski statek towarowy Progress nie zdołał dotrzeć do stacji z powodu problemów z rakietą nośną. Rosjanie zamierzają wystrzelić kolejną rakietę z kapsułą towarową w najbliższy piątek.

Niedzielne niepowodzenie było przykrym zaskoczeniem dla agencji NASA, która umieściła w statku towarowym cenną aparaturę badawczą. Wcześniej rakiety Falcon 9 o wysokości 63 metrów wykonały 18 pomyślnych startów, w tym 6 w ramach misji z zaopatrzeniem dla stacji ISS.

SpaceX podpisała kontrakt wartości 2 mld dolarów z NASA na wykonanie 15 lotów na stację. Niedzielna katastrofa jest ciosem dla firmy, która konkuruje z United Launch Alliance, wspólnym przedsięwzięciem koncernów Lockheed Martin i Boeing.

Prezes SpaceX Gwynne Shotwell oświadczył na konferencji prasowej, że dochodzenie przyczyn eksplozji spowoduje czasowe wycofanie rakiet Falcon 9 “na kilka miesięcy, ale krócej niż rok”.

Wstępne analizy wskazują, że katastrofa była spowodowana przez niesprawny silnik drugiego członu rakiety – poinformował Elon Musk na Twitterze.

Obecna załoga ISS – dwóch Rosjan i Amerykanin – ma zapasy, które wystarczą na ok. 4 miesiące, tak więc ostatnie niepowodzenia nie stanowią dla nich bezpośredniego zagrożenia. (PAP)

REKLAMA

2123332658 views

REKLAMA

REKLAMA

2123332675 views

REKLAMA

REKLAMA

2125128995 views

REKLAMA

2123332685 views

REKLAMA

2123332691 views

REKLAMA

2123332695 views