REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaRada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za wszczęciem śledztwa ws. rosyjskich zbrodni na...

Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za wszczęciem śledztwa ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie

-

Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała w czwartek za rezolucją wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem.

Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę zagłosowały 33 kraje, w tym Polska, 12 wstrzymało się od głosu, a dwa – Chiny i Erytrea – zagłosowały przeciwko. Rezolucję przyjęto podczas specjalnego posiedzenia Rady w Genewie.

REKLAMA

Już wcześniej, 4 marca, Rada – przy sprzeciwie jedynie Rosji i Erytrei – przyjęła rezolucję ustanawiającą niezależną komisję do zbadania naruszeń praw człowieka w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Choć wówczas Chiny wstrzymały się od głosu, tym razem zagłosowały przeciwko, m.in. twierdząc, że nowa rezolucja „doleje oliwy do ognia”.

W przyjętym w czwartek dokumencie Rada wzywa utworzoną komisję ONZ do „przeprowadzenia kompletnego i niezależnego specjalnego dochodzenia (…) w sprawie wydarzeń na obszarach obwodów kijowskiego, czernihowskiego, charkowskiego i sumskiego” w trakcie rosyjskiej okupacji tych terytoriów w lutym i marcu.

Podczas sesji Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet zdała relację z wizyty misji monitorującej jej urzędu m.in. pod Kijowem i Czernihowem. Jak stwierdziła, wiele z badanych czynów zarzucanych rosyjskim żołnierzom może stanowić zbrodnie wojenne.

„Skala nielegalnych zabójstw, w tym wskaźniki zbiorowych egzekucji na obszarach na północ od Kijowa, jest szokująca. Choć mamy informacje o ok. 300 takich zabójstwach, liczby te będą nadal wzrastały w miarę udostępniania nowych dowodów” – powiedziała Bachelet. Jak dodała, zabójstwa cywilów wyglądały na dokonane celowo przez żołnierzy i snajperów.

Zwróciła też uwagę na sytuację w Mariupolu i „niewyobrażalny horror”, jaki przeżywają mieszkańcy miasta od rozpoczęcia rosyjskiej agresji.

„Jestem zszokowana skalą destrukcji i wieloma naruszeniami międzynarodowych praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, jakich według doniesień dokonano w mieście” – powiedziała. Zaznaczyła, że jej urząd szacuje liczbę zabitych cywilów w Mariupolu na „tysiące”, ale pełna skala okrucieństw i ofiar nie jest na razie znana.

Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2103143266 views

REKLAMA

2103143499 views

REKLAMA

2104939891 views

REKLAMA

2103143642 views

REKLAMA

2103143742 views

REKLAMA

2103143851 views