REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję ws. Białorusi

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję ws. Białorusi

-

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła w piątek rezolucję w sprawie Białorusi, przyznając mandat Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet do zbadania sytuacji i przedstawienia raportu przed końcem roku.

W rezolucji przedłożonej przez państwa UE zasiadające w Radzie, w tym przez Polskę, napisano, że Rada Praw Człowieka ONZ “wyraża głębokie zaniepokojenie ogólną sytuacją w zakresie praw człowieka na Białorusi”, a także “ubolewa, że rząd Białorusi nie wypełnił swoich zobowiązań dotyczących prawa do głosowania i bycia wybranym” w wyborach.

Rada wyraziła też zaniepokojenie doniesieniami o naruszeniach praw człowieka na Białorusi przed wyborami prezydenckimi i po nich, w szczególności w związku z “licznymi przypadkami zastraszania, porwań, arbitralnych wydaleń i przemocy seksualnej”, a także w związku z używaniem siły przez organy ścigania wobec pokojowych demonstrantów.

REKLAMA

Rada wzywa do “zaprzestania stosowania nadmiernej siły wobec pokojowych demonstrantów”, zakończenia “arbitralnych aresztowań” oraz uwolnienia wszystkich “więźniów politycznych, dziennikarzy, obrońców praw człowieka” i innych osób zatrzymanych podczas protestów.

Ponadto Rada apeluje do władz Białorusi o “podjęcie dialogu z opozycją polityczną, w tym z Radą Koordynacyjną i społeczeństwem obywatelskim” oraz o “wypełnianie zobowiązań zgodnie z normami w dziedzinie

Zgodnie z rezolucją Rada Praw Człowieka ONZ oczekuje, że białoruskie władze “przeprowadzą niezależne, przejrzyste i bezstronne śledztwo” we wszystkich zgłoszonych przypadkach łamania praw człowieka “w kontekście wyborów”.

Jak relacjonowały agencje Reutera i AFP, przyjęcie rezolucji próbowała uniemożliwić Rosja. Reuters wyliczył, że Rosja – która występując w Radzie w charakterze obserwatora, nie ma prawa głosu – wniosła 17 poprawek, jednak wszystkie zostały odrzucone.

Przewodnicząca Rady Elisabeth Tichy-Fisslberger ogłosiła, że za rezolucją padły 23 głosy, przy dwóch głosach przeciw i 22 wstrzymujących się. Projekt rezolucji w imieniu UE złożyły Niemcy.

Kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska, która wystąpiła w piątek na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie, apelowała o to, by międzynarodowa misja obserwacyjna udokumentowała przemoc białoruskiego reżimu. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks