REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPublicysta "NYT" o paraliżu rządu: stawką jest amerykańska demokracja

Publicysta “NYT” o paraliżu rządu: stawką jest amerykańska demokracja

-

W sytuacji paraliżu większości instytucji federalnych w USA, spowodowanej nieprzyjęciem w terminie nowej ustawy budżetowej przez Kongres, stawką jest amerykańska demokracja – pisze w środę publicysta “New York Timesa” Thomas L. Friedman. 

Thomas L. Friedman, felietonista New York Times  fot. Daniel Barry/PAP/EPA
Thomas L. Friedman, felietonista New York Times fot. Daniel Barry/PAP/EPA

REKLAMA

Według niego “stawką w tym paraliżu rządu, wymuszonym przez radykalną mniejszość z Tea Party, jest nic innego jak zasada, na której oparta jest nasza demokracja: władza większości”.

Friedman uważa, że prezydent USA Barack Obama “nie powinien ulegać temu szantażowi nie tylko dlatego, iż stawką jest Obamacare (reforma systemu ochrony zdrowia), ale to, w jaki sposób w przyszłości będą wyglądać rządy w USA”.

Publicysta twierdzi, że ostatnio w amerykańskiej polityce doszło do poważnych zmian, gdyż “powstał świat, w którym niewielka mniejszość w Kongresie nie tylko może powstrzymywać swoją własną partię, lecz cały rząd. A najbardziej przerażające jest to, że zachowujący się w ten sposób kongresmani są przeświadczeni, iż osobiście nie poniosą konsekwencji politycznych, a nawet, że mogą zostać za to wynagrodzeni”.

“Kiedy ekstremiści czują, że są zwolnieni z działania wedle tradycyjnych reguł naszego systemu, jeśli my nie bronimy tych reguł (…), nasza demokracja narażona jest na niebezpieczeństwo” – podkreśla autor komentarza.

I zaznacza, że nie można przekonywać do swoich poglądów, “przykładając broń fiskalną do skroni państwa”.

(PAP)

REKLAMA

2123272781 views

REKLAMA

REKLAMA

2123272798 views

REKLAMA

REKLAMA

2125069118 views

REKLAMA

2123272808 views

REKLAMA

2123272814 views

REKLAMA

2123272818 views