REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPsy na lotniskach szukają nie narkotyków, tylko przyjaciela

Psy na lotniskach szukają nie narkotyków, tylko przyjaciela

-

Na amerykańskich lotniskach pojawiły się psy, których zadaniem nie jest tropienie narkotyków i innych zakazanych przedmiotów, lecz dotrzymywanie towarzystwa czy dodawanie otuchy podróżnym.

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

REKLAMA

“Jego praca to być głaskanym” – tłumaczy na jednym z kalifornijskich lotnisk wolontariuszka, której podopieczny, pięcioletni golden retriever, kilka godzin w tygodniu pełni dyżur na terenie portu.

Pomysłodawcy przekonują, że czworonogi potrafią załagodzić stres związany z podróżami lotniczymi – tłumem, uciążliwymi kontrolami i oczekiwaniem w długich kolejkach. Po kontakcie z psem wyraźnie spada napięcie, ludzie zaczynają się uśmiechać, a nieznajomi ze sobą rozmawiają.

Prekursorem jest międzynarodowe lotnisko w San Jose, które już po zamachach z 11 września 2001 roku, kiedy wiele lotów było uziemionych, wprowadziło psy mające łagodzić stres podróżnych. Później pozwolenie na “zatrudnienie” własnego pupila dostał kapelan lotniska.

Zwierzęta tak sprawdziły się w roli terapeutów, że lotnisko San Jose sformalizowało program i ma obecnie dziewięć psów. Na lotnisku w Miami na podróżnych czeka jeden pies, a w Los Angeles – od kwietnia aż 30.

Psi terapeuci muszą być zdrowi, dobrze ułożeni, cierpliwi i przyzwyczajeni do różnych dźwięków i zapachów. Tak jak wszyscy pracownicy lotniska muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Psy do towarzystwa można rozpoznać po kolorowych kamizelkach lub bandanach. Muszą być dobrze widoczne, by nie narażać na kontakt z nimi ludzi, którzy boją się zwierząt, lub mają alergie.

(PAP)

REKLAMA

2123271782 views
Poprzedni artykułPodstępna nadwaga
Następny artykułSposób na żylaki

REKLAMA

REKLAMA

2123271799 views

REKLAMA

REKLAMA

2125068119 views

REKLAMA

2123271809 views

REKLAMA

2123271815 views

REKLAMA

2123271819 views