REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Przybiera na sile ruch obrony imigrantów

Przybiera na sile ruch obrony imigrantów

-

Uczestnicy programu DACA i ich rodziny podczas protestu przed Trump Tower w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA
Uczestnicy programu DACA i ich rodziny podczas protestu przed Trump Tower w Nowym Jorku fot.Justin Lane/EPA

W wielu miastach USA odbyły się w sobotę wiece, których uczestnicy domagali się obrony praw imigrantów. Potępiano antyimigrancką retorykę prezydenta elekta Donalda Trumpa i jego zapowiedzi budowy muru na granicy z Meksykiem oraz ograniczenia liczby muzułmanów przybywających do USA.

REKLAMA

“Nie zamierzamy pozwolić Donaldowi Trumpowi pogrzebania Statuy Wolności” – oświadczył demokratyczny senator z Maryland Chris Van Hollen na wiecu śródmieściu Waszyngtonu. Wiec odbył się w historycznym kościele uczęszczanym od wielu lat przez Afroamerykanów.

W Waszyngtonie odbył się ponadto wielotysięczny marsz przed przypadającym w poniedziałek Dniem Martina Luthera Kinga, przywódcy ruchu na rzecz praw obywatelskich Afroamerykanów, zastrzelonym w 1968 r. w Memphis, w stanie Tennessee. Jedno ze skandowanych haseł brzmiało: „Tu, Yo, Todos Somos America !” (Ty, ja, wszyscy jesteśmy Ameryką !).

W Chicago w wiecu poparcia praw imigrantów uczestniczyło ponad 1000 osób. Wzywano do aktywnej walki o ochronę tych praw wobec spodziewanego wrogiego stosunku do imigrantów nowej administracji Donalda Trumpa.

W Los Angeles kilkaset osób zebrało się w Meksykańsko-Amerykańskim Ośrodku Kulturalnym. Niektórzy nieśli transparenty z napisami “Jesteśmy tu aby pozostać”. Wznoszono hasła “Si se puede !” (Tak możemy !) nawiązujące do słynnego hasła wyborczego Baracka Obamy z 2008 r.

Sobotnie protesty były kolejnym wydarzeniem ruchu, który rozpoczął się w 2006 r. kiedy ponad milion ludzi wyszło na ulice aby zaprotestować przeciwko wniesionemu przez Republikanów projektowi ustawy, który stanowił, że nielegalny pobyt w USA jest przestępstwem. (PAP)

13 KOMENTARZE

  • Ja nie winię tych imigrantów. Każdy chce zapewnić swojej rodzinie i sobie jak najlepsze warunku do życia. Odpowiadają za wszystko cyniczni politycy z Obamą na czele. Nie chcą zabezpieczyć granicy, chcą jak najwięcej nielegalnych imigrantów i ludzi uzależnionych od rządu, aby teraz i w przyszłości zapewnić sobie głosy w wyborach. Im nie zależy na dobru ludzi. W samym Chicago jest 6000 bezdomnych, ale burmistrz tworzy specjalny fundusz dla ochrony nielegalnych. Podobnie jest w wielu innych dużych miastach amerykańskich. Czy nie jest niszczeniem kraju popieranie nieograniczonej niczym aborcji? Tworzy się atmosferę, że aborcja to wielki postęp i zapewnia kobiecie wyzwolenie. Taki “postęp i wyzwolenie” za kilkadziesiąt lat doprowadzi do tego, że niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i latynosów. Będą czyścić im buty.

  • “niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i latynosów. Będą czyścić im buty.”
   Kwintesencja polskojęzycznego chłopka-roztropka-rasisty. Nic tych prymitywów tak nie demaskuje jak ich własne wymiociny.
   *
   Proszę zauważyć jak polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista do jednego worka wrzuca religię i pochodzenie geograficzne / etniczność. Jak zakłamany polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista pozwalala sobie na straszenie muzułmanami ale już nie straszy katolikami.
   *
   Polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista nie napisał “niedobitki amerykanów będą sługami muzułmanów a może także i katolików. Będą czyścić im buty.”
   *
   Polskojęzyczny chłopek-roztropek-rasista dobrze wie, że latynosi to w większości katolicy.
   *
   Pisząc po polsku i na forum polonijnej gazety boi się jednak wyraźnie napisać “katolicy”. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista zamiast “katolicy” wstawia określenie “latynosi”. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista liczy na wzbudzenie tak dobrze nam znanej i obecnej wśród polonijnych rasistów pogardy do “meksyków”.
   *
   Gdyby napisał “katolicy” to mógłby spotkać się z protestami. Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista chce udawać swojaka, brata-łatę. Przecież nie będzie przypominał tych tysięcy białych, irlandzkich, katolickich terrorystów przez dziesiątki lat podkładających bomby i mordujących także cywilów.
   *
   Polskojęczny chłopek-roztropek-rasista nie będzie przypominał o tych tysiacach białych, włoskich, katolickich terrorystach – członkach mafii. Przez chyba już setki lat podkładających bomby, strzelających i mordujących swoich konkurentów, sędziów, policjantów, polityków i zwykłych cywilów.
   *
   Dla polskojęcznego chłopka-roztropka-rasisty czyszczenie komuś butów jest upokorzeniem. Zapytajmy polskojęcznego chłopka-roztropka-rasistę dlaczego?

  • Dziadzia roman, podpisujacy sie teraz diwron to nic innego, jak czarno-sukienny…a ty wymagasz od niego myslenia

 1. No pewnie ze przestepstwo! Ci ludzie bardzo dobrze wiedzieli ze zostajac tutaj po wygasnieciu wizy czy przyjedzajac przez zielona granice lamia prawo ! Ale tlumacza sie ze to dla dobra rodziny czy samego siebie ze w swoim kraju bieda itd. I ja zgodze sie z tym bo kazdy z nas dazy do czegos lepszego ale to jest to samo jak ja pojde do sklepu i ukradne cos bo tez mnie sytuacja do tego zmusila ale wtedy jestem karany i mam wyrok! Dlatego mysle ze po to jest prawo aby go przestrzegac!

  • W 100% racja ale nielegalni uwazaja ze sa ponad prawem a jeszcze protestuja bo im sie nalezy.Prawo to prawo , koniec i kropka .

 2. Ja uwazamam ze wszyscy nielegalnii ktorzy nie popelnili zadnego przestepstwa (kradzieze,narkotyki,rozboje itp)powinni miec szanse zostac …..na warunkach typu….Placic taxes…Placic insurance dla swoich dzieci I dla siebie zadnych dodatkow na jedzenie I mieszkanie……I wtedy zobaczymy ilu ich zostanie..Sami wyjada bo nie bemail mieli wyjscia!Sorry ale ja I moj maz pracujemy od rana do wieczora nic nigdy nikt nam nie dal…mamy dwoje dzieci a nie piecioro….czas brac sie do roboty !!!

 3. Sa ludzie i ludziska jedni maja honor i chociaz im ciezko to nie wyciagaja reke po nic a drudzy w bezczelny sposob biora wszystko co im sie nalezy bo im zarobki nie przekroczyly zalozy torebke prada mercem podjedzie i dajcie mi ubezpieczenie na dzieci ! Trzeba natychmiast zmienic prawo ci ludzie ktorzy biora social powinni byc bardzo dobrze sprawdzani ile domow kupionych ile samochodow i jakich tranzakcje bankowe z wszystkich kont wstecz przynajmniej rok! Moja wnusia byla ciezko chora rachunek szpitalny kosmiczny rodzice jeszcze maja szkoly nie splacone pisali o umorzenie dlugu i udalo sie ale ich tak sprawdzili ze trzeba bylo z kazdego centa sie rozliczyc! Wiec niech mi nikt nie mowi ze nie mozna! Ja jestem za tym aby biednym pomagac ale nie oszustom podatkowym!

 4. ciekawy jestem jak laska z social jezdzi mercedesem I nosi torebke Prady ,nie wiem kto lyka takie kity chyba 20 letnim mercem I torebka podroba za 50 dolcow ,ludzie nie piszcie glupot dowiedzcie sie ile wynosi social I zacznijcie z tego zyc to zobaczycie jak to wyglada

  bo duzo osob pisze straszne bzdury jak by sie nasluchalo opowiesci dziwnej tresci .

  Z jednym sie tu zgodze ci ludzie powinni dostac szanse jak sa niekarani I placili podatki bo jezeli np jaies nielagalny mexyk zyje lepiej od ciebie albo jest w czyms lepszy to powinienes sobie zadac pytanie co z toba jest nie tak ???

  A przepraszam gdzie sa apartamentowce w MT.Prospect bo z tego co mi wiadamo to MP jest dosc droga okolica ? :)))

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA