REKLAMA

2131673445 views

REKLAMA

2131673444 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrzewodniczący Izby Reprezentantów nie wyklucza dodatkowych sankcji na Rosję

Przewodniczący Izby Reprezentantów nie wyklucza dodatkowych sankcji na Rosję

-

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin Paul Ryan oświadczył we wtorek, że będzie “więcej niż szczęśliwy”, jeśli nadarzy się okazja wprowadzenia dodatkowych sankcji wobec Rosji.

Nowe sankcje byłyby reakcją na postawienie w stan oskarżenia w ubiegłym tygodniu 12 agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Zarzucono im włamanie się do systemu komputerowego Krajowego Komitetu Demokratów, demokratycznego sztabu kampanii wyborczej do Kongresu, Partii Demokratycznej oraz jej kandydatki w wyborach prezydenckich Hillary Clinton, a także o wykradanie danych osobistych na dużą skalę.

REKLAMA

Oskarżenia skierowane przeciwko tym 12 agentom GRU były rezultatem dochodzenia specjalnego prokuratora Roberta Muellera. Został on powołany w maju ubiegłego roku do wyjaśnienia wszystkich wątków związanych z zarzutami o ingerowanie władz na Kremlu w amerykańskie wybory prezydenckie w roku 2016.

Ryan, który po upłynięciu w styczniu 2019 roku jego obecnej kadencji zamierza się wycofać z działalności politycznej, podczas rozmowy z dziennikarzami zwrócił uwagę, że 12 Rosjan postawionych w stan oskarżenia przez Muellera jest już objętych sankcjami.

“Widziałem materiały wywiadu (dotyczące – PAP) tych funkcjonariuszy GRU, to byli ludzie, którzy dokonali cyberataków na nasze wybory. Oni już są objęci sankcjami” – wskazał Ryan. Przewodniczący Izby Reprezentantów dodał jednak, że “jeśli komisja spraw zagranicznych, komisja usług finansowych albo senacka komisja bankowości dojdzie do wniosku, że istnieją inne sankcje, których do tej pory nie zastosowaliśmy wobec Rosji, będę więcej niż szczęśliwy, aby je rozważyć”.

Ryan rozmawiał z dziennikarzami w dzień po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem w Helsinkach. Na wspólnej konferencji prasowej w fińskiej stolicy Trump zakwestionował doniesienia amerykańskich agencji wywiadowczych, które jednoznacznie obarczyły winą za ingerowanie w amerykańskie wybory roku 2016 służby specjalne Kremla.

Wypowiedzi prezydenta USA zostały ostro skrytykowane przez czołowych ustawodawców z obu partii politycznych, w tym Ryana, który na podstawie konstytucji USA jest trzecią najważniejszą osobą w hierarchii władzy.

W reakcji na wypowiedzi prezydenta Trumpa w Helsinkach przewodniczący Izby Reprezentantów w poniedziałkowym oświadczeniu stwierdził, że “nie ma wątpliwości” co do odpowiedzialności Kremla za ingerowanie w amerykańskie wybory prezydenckie 2016 roku. Zaapelował, by Stany Zjednoczone “skoncentrowały się na pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności i położyły kres jej niecnym atakom na demokrację”.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdjęciu: Paul Ryan
fot.PETE MAROVICH/EPA-EFE/REX/Shutterstock

2 KOMENTARZE

REKLAMA

2126722098 views

REKLAMA

REKLAMA

2126722115 views

REKLAMA

REKLAMA

2128518435 views

REKLAMA

2126722125 views

REKLAMA

2126722129 views

REKLAMA

2126722133 views