REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Przeszczep płuc po wapowaniu

Przeszczep płuc po wapowaniu

-

17-latek z Michigan jest pierwszą osobą,  u której dokonano transplantacji płuc z powodu choroby związanej z wapowaniem.  Gdyby nie przeszczep, byłyby skazany na pewną śmierć.

„ Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem” – powiedział doktor  Hassan Nemeh, chirurg klatki piersiowej ze szpitala im. Henry’ego Forda w Detroit.

REKLAMA

Dodał, że płuca nastolatka były w stanie zapalnym i pokryte bliznami. “Były już tak stwardniałe, że dosłownie musieliśmy je wyrwać z klatki piersiowej” – opisywał transplantolog.

“Przestań wapować, cokolwiek używasz – po prostu przestań” – apelowali lekarze zajmujący się 17-latkiem. Odmówili jednak odpowiedzi na pytania dotyczące produktów do wapowania, z których korzystał nastolatek przed zachorowaniem.

Rodzina chłopca, która postanowiła nie podawać jego tożsamości do wiadomości publicznej, poinformowała, że po przeszczepie płuc przeprowadzonym 15 października, powoli powraca do zdrowia.

„Od typowego życia doskonale zdrowego, wysportowanego 16-letniego ucznia szkoły średniej, który spędzał czas z przyjaciółmi, czy na grach wideo, przebudził się z rurką intubacyjną i dwoma nowymi płucami. Czeka go długi i bolesny powrót do zdrowia” – czytamy w opublikowanym przez rodzinę oświadczeniu. “W najgorszych snach nigdy nie podejrzewaliśmy, że znajdziemy się w samym centrum jednego z najpoważniejszych kryzysów w historii opieki zdrowotnej dla nastolatków” – podkreślili.

Chłopiec miał 17 lat, kiedy trafił na leczenie do szpitala z objawami zapalenia płuc.  Kiedy tydzień później jego stan się pogorszył, został przeniesiony do szpitala dziecięcego Children’s Hospital of Michigan w Detroit. Tam został podłączony do maszyny ECMO, która przejmuje pracę serca i płuc, pompując i dotleniając dopływ krwi do organizmu.

Nie było poprawy. Jego płuca były w zaawansowanym stanie zapalnym i pokryte bliznami. Potrzebował nowych, zdrowych płuc, aby przeżyć. “Gdyby nie przeszczep płuc, byłyby skazany na pewną śmierć” – powiedział dr Nemeh.

17-latek musiał zostać ponownie przetransportowany – tym razem do szpitala im. Henry’ego Forda. Umarłby w ciągu kilku minut, gdyby został odłączony od ECMO, w które nie są wyposażone karetki. Lekarze mieli tylko około ośmiu do 10 sekund na ryzykowne przełączenie maszyny szpitalnej na przenośne ECMO, które można było zabrać w karetce.

Zakończonej sukcesem transplantacji obu płuc dokonano 15 października. “Będziemy na zawsze wdzięczni dawcy organów i jego rodzinie za podjęcie bezinteresownej decyzji i dar życia” – napisała rodzina 17-latka w oświadczeniu.

Po inwazyjnej operacji, przed nim długa i żmudna rekonwalescencja w ośrodku rehabilitacji. Pacjenci z podwójnym przeszczepem płuc średnio żyją siedem lat po operacji. W przypadku 17-latka prognozy są obiecujące.

„Mamy nadzieję, biorąc pod uwagę jego młody wiek i postęp w medycynie, że będzie żył i miał się dobrze przez długi czas” – powiedziała dr Lisa Allenspach, dyrektor programu transplantacji płuc w Henry Ford Health System.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) do 13 października zgłosiło 2172 przypadki EVALI  – choroby płuc wywołanej korzystaniem z e-papierosów oraz urządzeń do tzw. vapingu. Stanowe departamenty zdrowia w całym kraju badają setki potencjalnych przypadków.  Co najmniej 42 osoby zmarły. W czwartek poinformowano o czwartym zgonie w Illinois.

Eksperci z CDC poinformowali o przełomie w badaniach nad przyczyną zachorowań. W próbkach płynu płucnego pobranych od 29 pacjentów z 10 różnych stanów potwierdzili obecność octanu tokoferylu, czyli syntetycznej formy witaminy E.

Naukowcy muszą jeszcze potwierdzić, czy to właśnie wdychanie skroplonej postaci octanu witaminy E jest tak niebezpieczne. Prawdopodobnie jest to tylko jedna z wielu przyczyn. FDA znalazła w produktach inne rozcieńczalniki substancji THC (psychoaktywny składnik marihuany) , takie jak poli(tlenek etylenu), aktywny składnik w dostępnych bez recepty środkach przeczyszczających.

Pacjenci dotknięci chorobą zgłaszali wapowanie zarówno nikotyny, jak i produktów z THC. Niepokojące jest to, że około 40 procent pacjentów stanowiły młode osoby w wieku od 18. do 24. roku życia. Niektóre miały zaledwie 13 lat.

“Musicie to zrozumieć, jest to kolejny niebezpieczny nałóg”- ostrzega dr Ngozi O. Ezike, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w stanie Illinois.

W obliczu epidemii zalecania służby zdrowia pozostają niezmienione. CDC rekomenduje zaprzestanie korzystania z e-papierosów i produktów do wapowania, zwłaszcza tych zawierających THC.

Joanna Trzos (tos)

j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks