REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Przedstawicielka dyplomacji USA spotkała się z dysydentami na Kubie

Przedstawicielka dyplomacji USA spotkała się z dysydentami na Kubie

-

Roberta Jacobson, zastępczyni sekretarza stanu USA i najwyższej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji na Kubie od 35 lat, w piątek (czasu miejscowego) spotkała się w Hawanie z przedstawicielami kubańskiej opozycji.

Jacobson powiedziała, że chciała osobiście usłyszeć poglądy kubańskich dysydentów i wysłuchać ewentualnej krytyki. Według dziennika “Washington Post” w rozmowie z amerykańską dyplomatką udział wzięło siedem osób.

“Powiedzieliśmy (Jacobson) to, co mówimy każdemu przedstawicielowi rządu innego państwa, czyli jak ważna jest solidarność z kubańskimi dysydentami i kubańskim narodem” – powiedział obecny na spotkaniu Jose Daniel Ferrer z opozycyjnego Kubańskiego Związku Patriotycznego (UNPACU). USA w dalszym ciągu stanowczo występują w obronie praw człowieka na Kubie – dodał.

Nie wszyscy zaproszeni stawili się na spotkaniu. Zaproszenia nie przyjęła Berta Soler, przewodnicząca Dam w Bieli, organizacji zrzeszającej żony, siostry i matki odbywających kary więzienia dysydentów kubańskich. Jej zdaniem na spotkaniu z Jacobson nie zapewniono “różnorodności opinii wśród jego uczestników”.

Wielu przedstawicieli kubańskiej opozycji sceptycznie odnosi się do zapowiedzianej w grudniu normalizacji zerwanych ponad 50 lat temu relacji między Kubą i USA. Obawiają się oni, że skłoni ona amerykańską administrację do pominięcia milczeniem licznych przypadków łamania praw człowieka przez władze w Hawanie – przypomina BBC.

Roberta Jacobson stoi na czele amerykańskiej delegacji, której powierzono nawiązanie pierwszych dwustronnych, oficjalnych rozmów z Kubą w sprawie przywrócenia stosunków dyplomatycznych. Zakończone w czwartek rozmowy w Hawanie na razie nie przyniosły wymiernych rezultatów, ale strony już ogłosiły, że planują spotkać się po raz kolejny.

Rozmowy mają doprowadzić do przywrócenia amerykańsko-kubańskich stosunków dyplomatycznych, zerwanych w 1961 r. po nieudanej inwazji kubańskich bojowników w Zatoce Świń, dokonanej za prezydentury Johna Kennedy’ego w celu obalenia rządu Fidela Castro.(PAP)

fot.EPA

Jacobson meets with Cuban dissidents in Havana

Jacobson meets with Cuban dissidents in Havana

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks