REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Przedstawiciele KOD w USA spotkają się m.in. z urzędnikami Departamentu Stanu

Przedstawiciele KOD w USA spotkają się m.in. z urzędnikami Departamentu Stanu

-

fot.Rafał Guz/EPA
Lider KOD Mateusz Kijowski (w środku) fot.Rafał Guz/EPA

Wykład lidera KOD Mateusza Kijowskiego w Waszyngtonie, spotkania z urzędnikami Departamentu Stanu i byłym ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem, to główne punkty rozpoczynającej się w piątek ośmiodniowej wizyty przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

W rozmowie z PAP Kijowski zapowiedział, że w czasie wizyty w USA będzie koncentrował się na przekazywaniu faktów na temat sytuacji w Polsce: informacji o ustawach stanowionych przez polski parlament i przestrzeganiu prawa przez rząd i prezydenta oraz o tym, jak wpływa to na stan demokracji i wolności obywatelskich w Polsce.

“Chodzi np. o to, żeby przedstawiciele administracji amerykańskiej na spotkaniach z przedstawicielami naszej administracji mogli pytać szczegółowo o konkretne zapisy w ustawach, o konkretne wydarzenia, o konkretne fakty (…). Chcemy, żeby nasi partnerzy amerykańscy, tak samo jak partnerzy europejscy, wiedzieli dokładnie, co się dzieje i umieli reagować szczegółowo” – powiedział.

Lider KOD zaznaczył, że według Komitetu “presja dyplomatyczna, presja poprzez słowa, poprzez rozmowę, przez zrozumienie sytuacji i wzajemne tłumaczenie sobie, jest najlepszą metodą oddziaływania”.

Jak informowało wcześniej w swoim komunikacie biuro prasowe KOD działacze Komitetu mają przekonywać Amerykanów, iż “wszelkie restrykcje czy sankcje wobec Polski będą nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe dla naszych relacji”. “KOD chce bronić Polskę przed możliwymi negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnych działań polskiego rządu – żeby nasi zagraniczni partnerzy wywierali nacisk na polski rząd, a nie karali nas wszystkich za łamanie standardów demokracji przez obecną władzę” – napisano w komunikacie.

Delegacja KOD – Mateusz Kijowski, Magdalena Kijowska, Joanna Radzimowska i Bartłomiej Marciniak – będą gościć w USA od 1 do 9 kwietnia na zaproszenie amerykańskiej organizacji Freedom House. Odwiedzą kolejno Nowy Jork, Waszyngton i Chicago.

Jednym z głównych punktów wizyty będzie planowany na poniedziałek wykład Kijowskiego w siedzibie Freedom House w Waszyngtonie. W Waszyngtonie ma również odbyć się spotkanie delegacji KOD z b. ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem.

Jak poinformowano w komunikacie biura prasowego KOD, przedstawiciele Komitetu mają spotkać się ponadto z przedstawicielami Departamentu Stanu USA. Według Kijowskiego spotkania te będą “na wysokim szczeblu jak na zwykłych obywateli, którzy nie są wybranymi politykami”. “Tłumacząc na polskie warunki, będzie to poziom pomiędzy dyrektorem departamentu a wiceministrem; będziemy mieli dwa spotkania: w wydziale ds. europejskich i w wydziale ds. praw człowieka” – powiedział.

Działacze KOD mają się również spotkać z przedstawicielami amerykańskiego Senatu, jednak – jak poinformował Kijowski – nie zostało jeszcze potwierdzone, z kim. “Czekamy na ostateczne deklaracje” – dodał.

W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych planowane są także m.in. spotkania ze środowiskami polonijnymi, w tym działaczami utworzonej w Stanach organizacji wspierającej KOD pod nazwą KOD Polonia USA, oraz wykład na jednej z chicagowskich uczelni.

Według informacji podanych w komunikacie KOD, w programie wizyty przewidywane są również spotkania z intelektualistami, naukowcami i liderami opinii. Ich szczegóły tych nie są na razie podawane do wiadomości mediów.

Jak podkreślono, wyjazd finansowany jest z funduszy własnych KOD. (PAP)

9 KOMENTARZE

  1. Kontaktujmy sie z bliznimi na zasadzie “PRAWDY”, lecz nie kosztem “PRAWDY”, aby wiadomym bylo “KTO KOMU CO WYBACZA” . Jak kazdy prawy Polak, nie zywie nienawisci do kogokolwiek tak dlugo,jak dlugo ktos nie okazuje pogardy i nienawisci wobec Polski i wobec Narodu Polskiego.W demokratycznie przeprowadzonych wyborach w Polsce, uprawnieni do glosowania konsekwentnie wskazali , ze wlasciwymi dla przyszlego interesu Polski i jej Obywateli jest wybor na Prezydenta Pana Andrzeja Dudy,natomiast formacja konieczna dla odpowiedzialnego zrealizowania niezbednych i potrzebnych Polsce reform politycznych,gospodarczych i spolecznych jest polityczna formacja o nazwie “PiS” . I tak ,na szczescie dla kraju naszych przodkow i nas samych, tak sie stalo. Dlatego m.in. do Stanow Zjednoczonych nie jest zapraszany w takim samym trybie,jak KOD, jakikolwiek przedstawiciel PiSu , bo PiS jest formacja rzadzaca, czyli wspolpracujaca na biezaco ze wszelkimi agendami Stanow Zjednoczonych, natomiast efemerydy w rodzaju KOD otrzymuja ewentualnie zaproszenia ze strony jakis tam -mniej lub bardziej waznych organizacji.W sklad delegacji KODu ,ktorego 50% stanowi malzenstwo(chyba?,alimenciarski stan przywodcy KODu nie pozwala na precyzje w sprawie),wchodza 4 osoby,koszta pobytu pokrywa KOD , wiec nasuwa sie pytanie,jak wysoka jest skladka czlonkoska tej formacji lub jakiego rodzaju dzialalnosc dochodowa KOD prowadzi, jezeli jest w stanie tak dlugi pobyt oplacac!? Komitet Obrony Demokracji bylby dla mnie organizacja zaslugujaca na zaufanie, gdyby faktycznie podejmowal istotne dla obrony demokracji oraz ochrony tozsamosci i godnosci Polski akcje. A tak nie jest…Nie slyszalem tego nigdy,aby KOD przeciwstawial sie kiedykolwiek bezpodstawnym i bezprawnym zadaniom organizacji zydowskich wobec polskiego majatku,a sa przeciez obowiazujace caly cywilizowany swiat normy prawne,konieczne do przestrzegania. Nie slyszalem tego tez, aby po stronie KODu wystapila jakakolwiek inicjatywa w zakresie upamietnienia waznych zdarzen z historii Polski,jak przykladowo BITWEA WARSZAWSKA 1920 czy KL WARSCHAU . Podejrzewam ,ze dzialacze KODu akurat w tej ostatniej kwestii nic nie wiedza. Trzeba optowac za pojednaniem wobec siebie,za pojednaniem w Narodzie,za pojednaniem ze wszystkimi sasiadami,wrecz z kazdym panstwem pozostajacym w stosunkach dyplomatycznych z Polska – lecz NIGDY KOSZTEM PRAWDY,LECZ NA ZASADZIE PRAWDY,ABY BYLO WSZEM I WOBEC WIADOMYM, KTO KOMU I CO WYBACZA. Przez wzglad na koniecznosc szacunku wzajemnego wobec siebie,a takze aby zachowac szacunek u innych narodow swiata, dazmy zgodnie do ustalania PRAWDY, PELNEJ PRAWDY. A o zbrodniach Polakow wobec Zydow mowmy tylko na podstawie ustalen sadowych,a nie doniesien prasowych czy tworczosci literackiej lub filmowej.Proces w JEDWABNEM zostal zawieszony,wiec nadal jest to doniesienie, a nie ustalenie . I w tej sprawie KOD calkowicie milczy ,choc DEMOKRACJI trzeba bronic w kazdym zakresie.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks