REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaProtestujący obalili pomnik żołnierzy Konfederacji w Karolinie Płn.

Protestujący obalili pomnik żołnierzy Konfederacji w Karolinie Płn.

-

Pomnik żołnierza konfederacji w Durham fot.ABC11/YouTube/Screenshot

Blisko stuletni pomnik żołnierzy Konfederacji obalili w poniedziałek uczestnicy antyrasistowskiej demonstracji w Durham w stanie Karolina Północna, zorganizowanej w proteście wobec niedawnego wiecu białych nacjonalistów w Wirginii.

REKLAMA

Kilkudziesięciu protestujących zebrało się przed dawnym budynkiem sądu, mieszczącym obecnie państwowe urzędy, a następnie przystawiło drabinę do pomnika z 1924 roku, przedstawiającego żołnierza z bronią w ręku, zarzuciło mu pętlę na głowę i ciągnąc za linę, zrzuciło pomnik z cokołu.

Część demonstrantów robiła sobie zdjęcia, siedząc lub stojąc na obalonej rzeźbie. Radiowozy wyłączyły pobliską ulicę z ruchu. Funkcjonariusze nie interweniowali, część z nich jedynie nagrywała wydarzenia. Gdy zapadł zmierzch, uczestnicy protestu spokojnie rozeszli się do domów.

Organizatorzy demonstracji oświadczyli, że odbyła się ona w proteście przeciw sobotniemu wiecowi białych nacjonalistów w Charlottesville w stanie Wirginia, gdzie doszło do starć z uczestnikami kontrdemonstracji, a jedna osoba zginęła pod kołami samochodu, który wjechał w tłum zachowujących się pokojowo kontrdemonstrantów. Rasistowski wiec odbywał się w proteście przeciw planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej.

Wydarzenia w Wirginii sprawiły, że w sąsiedniej Karolinie Północnej na nowo rozgorzała debata o usuwaniu z przestrzeni publicznej pomników i innych symboli Konfederacji, która podczas wojny secesyjnej (1861-1865) walczyła m.in. o zachowanie niewolnictwa – pisze AP. Od 2015 roku w tym stanie obowiązuje jednak prawo, które zakazuje usuwania takich obiektów z przestrzeni publicznej bez zgody władz stanowych.

W reakcji na obalenie pomnika demokratyczny gubernator Roy Cooper napisał na Twitterze: “Rasizm i zabójcza przemoc w Charlottesville są nie do przyjęcia, ale są lepsze sposoby na usuwanie takich pomników”. (PAP)

REKLAMA

2127220412 views

REKLAMA

REKLAMA

2127220429 views

REKLAMA

REKLAMA

2129016749 views

REKLAMA

2127220439 views

REKLAMA

2127220443 views

REKLAMA

2127220447 views