REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaProkuratura wystosowała wnioski do USA o pomoc prawną ws. domniemanych więzień CIA

Prokuratura wystosowała wnioski do USA o pomoc prawną ws. domniemanych więzień CIA

-

Polska prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce, wystosowała cztery wnioski o pomoc prawną do USA – poinformował PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Prokurator Piotr Kosmaty fot.Jacek Bednarczyk/PAP
Prokurator Piotr Kosmaty fot.Jacek Bednarczyk/PAP

“Strona amerykańska co do jednego wniosku odmówiła odpowiedzi, natomiast trzy pozostałe nadal są procedowane. Wysyłamy ponaglenia” – powiedział prok. Kosmaty.

REKLAMA

Jak poinformował, wnioski dotyczyły przesłuchania osób, które przebywają w USA lub uzyskania informacji bądź dokumentów, które mogą być przydatne w śledztwie.

Dodał, że dwa wnioski zostały wysłane jeszcze kiedy śledztwo prowadziła prokuratura warszawska, dwa kolejne przygotowała i wysłała Prokuratura Apelacyjna w Krakowie.

Status pokrzywdzonych w śledztwie mają trzy osoby, twierdzące, że były przetrzymywane także w Polsce – Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash. Dwaj pierwsi zaskarżyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu “przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa”. Trybunał zbada ich skargi 2 i 3 grudnia.

Domniemanie, że w Polsce – i kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

(PAP)

REKLAMA

2097990114 views

REKLAMA

REKLAMA

2097990347 views

REKLAMA

2099786739 views

REKLAMA

2097990490 views

REKLAMA

2097990591 views

REKLAMA

2097990701 views