REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaProkuratura wszczyna śledztwo ws. finansowania projektów Trumpa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. finansowania projektów Trumpa

-

Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James wszczęła śledztwo ws. finansowania projektów Donalda Trumpa przez Deutsche Bank i Investors Bank; chodzi między innymi o kredyty na hotele Trumpa w Waszyngtonie i Chicago – podaje „New York Times”.

Telewizja ABC News poinformowała we wtorek, że prokurator generalna Nowego Jorku wysłała wezwania sądowe do obu banków z żądaniem przedstawienia dokumentacji dotyczącej kilku projektów i transakcji Trumpa, w tym budowy Trump International Hotels w Chicago, Trump International Hotel w Waszyngtonie, kompleksu hotelowego Trump National Doral pod Miami oraz próby kupienia drużyny futbolowej Buffalo Bills.

REKLAMA

Do wszczęcia śledztwa przyczyniły się częściowo informacje ujawnione przez byłego osobistego prawnika Trumpa Michaela Cohena, który zeznał przed komisją nadzoru Izby Reprezentantów, że jego pracodawca zawyżał wartość swoich aktywów we wnioskach kredytowych i zaniżał w innych dokumentach.

Reuters przypomina, że również w Izbie Reprezentantów, przed komisjami ds. wywiadu i usług finansowych, toczą się dwa śledztwa dotyczące przedsiębiorstw Trumpa, w tym jego powiązań z Deutsche Bank.

Prokurator James jest zainteresowana małym nowojorskim oddziałem Deutsche Bank, który wyspecjalizował się w obsłudze bardzo zamożnych klientów – wyjaśnia „NYT”.

Przypomina też, że Trump ma od dawna kłopoty z biurem nowojorskiego prokuratora generalnego; poprzednicy Letitii James wszczęli dochodzenie w sprawie defraudacji w fundacji charytatywnej Trumpa i szkoły dla deweloperów, jaką otworzył pod nazwą Trump University. Po licznych pozwach osób, które zapisały się na szkolenia w tej instytucji, szkoła została zamknięta.

„NYT” podaje, że nie wiadomo jeszcze, jaka jest skala dochodzenia prokurator James, ale przypomina, że zgodnie z prawem stanowym prokurator generalny Nowego Jorku może prowadzić szeroko zakrojone śledztwa w sprawach o oszustwa finansowe czy defraudacje.

4 marca komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA wszczęła śledztwo w sprawie Trumpa, osób z jego otoczenia, członków gabinetu i pracowników jego firm oraz jego dzieci. Zwróciła się do 81 agencji i podmiotów o wydanie stosownych dokumentów.

Śledztwo dotyczyć będzie m.in. utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości i nadużywania władzy przez Trumpa, Russiagate, korupcji w administracji publicznej.

Przedmiotem dochodzenia będą też kontakty osób ze sztabu wyborczego Trumpa i jego otoczenia z przedstawicielami Kremla oraz plany Trump Organization dotyczące nieruchomości w Moskwie. Objęty śledztwem zostanie dyrektor finansowy tej firmy Allen Weisselberg. Dochodzenie obejmuje też fundację charytatywną Trumpa. Komisja sprawiedliwości ma prawo zainicjować procedurę impeachmentu wobec prezydenta. (PAP)

Na zdjęciu: fot.Tannen Maury/EPA/REX/Shutterstock

2 KOMENTARZE

REKLAMA

2103076886 views

REKLAMA

2103077116 views

REKLAMA

2104873508 views

REKLAMA

2103077260 views

REKLAMA

2103077360 views

REKLAMA

2103077469 views