0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaProkurator zażądał dla Carnajewa kary śmierci

Prokurator zażądał dla Carnajewa kary śmierci

-

Szkic sądowy Dżochara Carnajewa fot. Margaret Small/PAP/EPA
Szkic sądowy Dżochara Carnajewa fot. Margaret Small/PAP/EPA

W trakcie postępowania, które ma zadecydować o wymiarze kary dla współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego w 2013 roku Dżochara Carnajewa, prokurator nazwał go w środę “terrorystą”, który chciał ukarać Amerykę.

REKLAMA

Zwracając się do ławy przysięgłych sądu w Bostonie, przedstawiciel prokuratury federalnej Steven Mellin zażądał dla 21-letniego oskarżonego kary śmierci.

Uzasadniając swe stanowisko zarzucił czeczeńskiemu imigrantowi Carnajewowi zdradzenie przybranej ojczyzny i przypomniał słowa, które napisał on w cztery dni po przeprowadzonym 15 kwietnia 2013 roku zamachu, gdy ranny po strzelaninie z policją ukrywał się na łodzi.

“W tym momencie mając pełną świadomość napisał to, co jak sądził było jego ostatnim testamentem. Napisał: +Teraz nie lubię zabijania niewinnych ludzi, ale w tym przypadku jest ono dozwolone, gdyż Ameryka musi zostać ukarana+. To są słowa terrorysty, który jest przekonany, że dokonał rzeczy słusznej” – zaznaczył prokurator.

8 kwietnia ta sama ława przysięgłych uznała Carnajewa za winnego zabójstwa trzech osób i ranienia 264 poprzez zdetonowanie dwóch bomb na mecie maratonu oraz zastrzelenia policjanta w trzy dni później, gdy wraz ze swym starszym bratem Tamerlanem czynili przygotowania do ucieczki.

Powołując się na materiały znalezione w laptopie Dżochara Carnajewa i jego notatkę sugerującą, że bostoński zamach był odwetem za akcje wojskowe USA w państwach muzułmańskich, prokuratura starała się przedstawić oskarżonego jako hołdującego przemocy ekstremistę.

Adwokaci wskazywali natomiast, że 26-letni Tamerlan, który zginął w wymianie ognia z policją w kilka godzin po zastrzeleniu jej funkcjonariusza, był głównym motorem zamachów, podczas gdy rola Dżochara była wtórna i motywowana lojalnością wobec brata.

Po zamknięciu obecnej rozprawy ława przysięgłych zadecyduje, czy otrzyma on karę śmierci czy też dożywotniego więzienia bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

W prawie stanu Massachusetts kara śmierci została zniesiona, ale sprawę Carnajewa rozpatruje niezwiązany tym ograniczeniem sąd federalny. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121781601 views

REKLAMA

REKLAMA

2121781621 views

REKLAMA

REKLAMA

2123577941 views

REKLAMA

2121781632 views

REKLAMA

2121781641 views

REKLAMA

2121781645 views