REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaProf. Snyder odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP

Prof. Snyder odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP

-

Prof. Timothy Snyder, amerykański historyk specjalizujący się w historii Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, odebrał w czwartek w ambasadzie Polski w Waszyngtonie z rąk ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

“Ta nagroda oznacza, że osoba, która zajmuje się przeszłością i próbuje wyjaśnić przeszłość, może mieć jakiś wpływ na rozważania o tym, co teraz się dzieje. To dla mnie bardzo miłe, że poza własnym krajem, w kraju dla mnie prawie zupełnie obcym, istnieję i mam tylu czytelników” – powiedział PAP Snyder.

REKLAMA

Order został nadany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w uznaniu szczególnych zasług w pracy naukowo-badawczej oraz za popularyzowanie wiedzy o historii Polski. Grzegorz Schetyna, wręczając odznaczenie, podkreślił rolę Snydera w przybliżaniu szerszej amerykańskiej publiczności aspiracji krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym obecnych wydarzeń na Ukrainie. “Prof. Snyder jest jednym z najlepszych analityków skomplikowanego regionu, w tym także dla osób, które, tak jak ja, studiowały historię” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Odbierając nagrodę Snyder nawiązał do Ukrainy oraz dziedzictwa Jerzego Gedroycia, publicysty i działacza emigracyjnego, twórcy i redaktora paryskiej “Kultury”, który uważał, że polskie państwo nie może istnieć samo, bez niezależnej Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Rosji.

“Zwłaszcza Ukraina jest kluczowa dla Polski – nie tylko jako bufor między Polską a Rosją. To znacznie więcej. Bez niezależnej Ukrainy Polsce trudno byłoby mieć zdrowy, wewnętrzny rozwój. Tak samo Niemcom bez niezależnej Polski trudno byłoby zdrowo się rozwijać. Polska, pomagając Ukrainie, pomaga więc samej sobie rozwijać się wewnętrznie” – powiedział Snyder.

Timothy Snyder jest profesorem Uniwersytetu Yale i współpracownikiem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest specjalistą w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej, a także autorem wielu książek, m.in. “Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa i Białoruś, 1569-1999”, “Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa”, “Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę” oraz przetłumaczonej na 20 języków książki pt. „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” („Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin”), za którą odebrał w 2013 roku nagrodę im. Hannah Arendt. Biegle włada językiem polskim.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Na zdjęciu: Timothy Snyder fot.Hendrik Schmidt/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128722721 views

REKLAMA

REKLAMA

2128722734 views

REKLAMA

REKLAMA

2130519054 views

REKLAMA

2128722744 views

REKLAMA

2128722748 views

REKLAMA

2128722752 views