REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Producent maszyn pozwał Giulianiego; domaga się 1,3 mld dol. odszkodowania

Producent maszyn pozwał Giulianiego; domaga się 1,3 mld dol. odszkodowania

-

Producent maszyn do głosowania Dominion Voting Systems pozwał prawnika Donalda Trumpa Rudy’ego Giulianiego w związku z promowanymi przez niego teoriami spiskowymi na temat wyborów – donosi “New York Times”. Firma domaga się 1,3 mld dol.

Jak podaje dziennik, firma – będąca od lat dostawcą dla kilku stanów maszyn do głosowania w amerykańskich wyborach – złożyła pozew w sądzie federalnym w Waszyngtonie. Oskarża Giulianiego o “kampanię dezinformacji na temat Dominion” polegającej na “wyraźnie fałszywych oskarżeń”.

REKLAMA

2147483647 clicks

Pozew dotyczy ponad 50 wypowiedzi Giulianiego podczas wysłuchań w legislaturach stanowych, na Twitterze, w prowadzonym przez siebie podcaście oraz podczas występów w mediach. Dominion zarzuca byłemu burmistrzowi Nowego Jorku, że rozpowszechniał kłamstwa, kierując się w części chęcią zysku. Dodaje przy tym, że polityk “przekonał miliony ludzi, że Dominion ukradł ich głosy i sfałszował wybory”. W efekcie, szef i pracownicy firmy mieli otrzymywać pogróżki. Firma informuje też, że Giuliani wspominał o Dominion także podczas swojego przemówienia w Waszyngtonie 6 stycznia tuż przed szturmem tłumu na Kapitol.

Giuliani jest kolejną z osób rozpowszechniających teorie na temat masowego fałszowania wyborów pozwanych przez Dominion. Wcześniej podobny pozew otrzymała prawniczka Sidney Powell, która podczas wspólnej konferencji z Giulianim twierdziła m.in. że Dominion to firma związana z byłym prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem i jest częścią globalnego spisku, który miał sfałszować wybory w USA na korzyść Joe Bidena.

Jak podaje “NYT”, w liczącym 107 stron pozwie firma odrzuca punkt po punkcie wszystkie tezy stawiane przez Giulianiego i jego współpracowników.

“Dominion nie została założona w Wenezueli, by fałszować wybory dla Hugo Chaveza (…) lecz w piwnicy w Toronto, by pomagać głosować osobom niewidomym” – czytamy w dokumencie.

Firma zagroziła też pozwami niektórym mediom – m.in. Fox News i Newsmax, które rozpowszechniały podobne zarzuty na jej temat. Niemal wszystkie te media opublikowały i wyemitowały sprostowania, wycofując się ze swoich słów.

Pozew ze strony Dominion może nie być jedyną konsekwencją działań Giulianiego na rzecz unieważnienia wyniku wyborów z 2020 r. W styczniu senat stanu Nowy Jork zwrócił się do sądu o odebranie politykowi licencji do wykonywania zawodu prawnika.

Giuliani nie odniósł się dotychczas do pozwu. (PAP)

REKLAMA

2131783480 views

REKLAMA

REKLAMA

2131783495 views

REKLAMA

REKLAMA

2133579815 views

REKLAMA

2131783505 views

REKLAMA

2131783508 views

REKLAMA

2131783512 views