REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Trump złożył hołd policjantom poległym na służbie

Prezydent Trump złożył hołd policjantom poległym na służbie

-

Prezydent USA Donald Trump złożył we wtorek hołd 199 funkcjonariuszom lokalnych, stanowych i federalnych organów ścigania, którzy w ubiegłym roku stracili życie podczas pełnienia służby.

Uroczystości Dnia Pamięci Poległych Policjantów (Peace Officers Memorial Day) w tym roku zostały zorganizowane po raz 37.

REKLAMA

Występując na stopniach Kapitolu, Trump wezwał, by położyć kres “antypolicyjnemu” uprzedzeniu w społeczeństwie amerykańskim. “Polityką mojej administracji jest ochranianie tych, którzy ochraniają nas” – zapewnił.

Trump wskazał, że ataki na funkcjonariuszy organów ścigania i egzekwowania prawa w ubiegłym roku miały miejsce przeciętnie co 10 minut, i opowiedział się za wprowadzeniem kary śmierci dla winnych zamordowania pełniącego służbę policjanta oraz za przekazaniem przez resort obrony lokalnym i stanowym wydziałom policji nadwyżki sprzętu militarnego.

Po raz kolejny Trump skrytykował “miasta azylowe” (ang. sanctuary cities), jak są nazywane miasta, których władze odmawiają egzekwowania federalnego prawa imigracyjnego i nie wydają urzędowi imigracyjnemu ICE (Immigration and Customs Enforcement) osób nielegalnie przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli osoby takie przebywają w miejskich aresztach w oczekiwaniu na rozprawę sądową.

Prezydent po raz kolejny zaapelował o zakończenie praktyki “łapania i zwalniania” (ang. catch and release) – zatrzymywania i wypuszczania na wolność z powodu braku miejsc w aresztach imigracyjnych – osób przyłapanych na próbie nielegalnego przekroczenia granicy.

Trump zwrócił uwagę, że ostatnio przywódcy złożonego głównie z imigrantów z Ameryki Środkowej gangu przestępczego MS-13 “wezwali do dokonywania zamachów na życie nowojorskich policjantów, aby +znowu odzyskać ulice+”.

“Oni są w błędzie. To my odbierzemy ulice. Tysiącami pozbywamy się ich z naszego kraju. Każdego tygodnia ustanawiamy nowy rekord” – zapewnił.

“My także mamy program +łapania i zwalniania+. Nazywa się on +złapać i zwolnić ich do tego kraju, z którego przybyli+” – powiedział.

Prawicowi komentatorzy podkreślają, że o ile poprzednik Trumpa w Białym Domu – Demokrata Barack Obama – dużo uwagi poświęcał złożonemu głównie z Afroamerykanów krytycznie nastawionemu do policji ruchowi Black Lives Matter (życie czarnoskórych ma znaczenie), obecny prezydent o wiele większą wagę przywiązuje do “niebieskiego życia” (ang. blues lives), bo taki – niebieski i granatowy – kolor mają mundury funkcjonariuszy organów ścigania.

Trump, który z poparcia dla amerykańskich stróżów prawa uczynił jedno z naczelnych haseł swojej polityki wewnętrznej, już drugi rok z rzędu od objęcia prezydentury wystąpił podczas dorocznych uroczystości Dnia Pamięci Poległych Policjantów.

Doroczne święto honorujące poległych stróżów prawa zostało ustanowione na podstawie ustawy Kongresu w roku 1962. W roku 1994 z inicjatywy ówczesnego prezydenta Billa Clintona znowelizowano ustawę, wprowadzając zapis o opuszczaniu flagi Stanów Zjednoczonych do połowy masztu 15 maja, w Dzień Pamięci Poległych Policjantów.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Donald Trump fot.Tasos Katopodis/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks