REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Trump zawarł z Kongresem budżetowe porozumienie

Prezydent Trump zawarł z Kongresem budżetowe porozumienie

-

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek o zawarciu z Kongresem porozumienia w sprawie budżetu państwa na najbliższe dwa lata. Dzięki umowie w tym okresie nie dojdzie do ponownego zawieszenie prac rządu, czyli shutdown’u, jak to miało miejsce pod koniec 2018 roku.

Trump wyjaśnił, że uczestnikami porozumienia są: Mitch McConnell – przewodniczący Republikanów w Senacie, Chuck Schumer – lider Demokratów w izbie wyższej, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz republikański przywódca w izbie niższej Kevin McCarthy.

REKLAMA

„Miło mi poinformować, że osiągnięto porozumienie w sprawie dwuletniego budżetu i limitu zadłużenia” – napisał na Twitterze prezydent USA i obwieścił „prawdziwy kompromis”. Według Trumpa umowa obejmuje podniesienie limitu zadłużenia USA tak, aby uniknąć niewypłacalności, jeśli kraj nie mógłby zaciągnąć kredytu. Przewiduje także zwiększenie wydatków publicznych poprzez podniesienie limitu budżetowego na obronę i inwestycje krajowe.

„Dzięki tej umowie unikniemy nowego shutdownu, który jest bardzo szkodliwy” – oświadczyli wspólnie demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódca demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer. „Demokraci są również szczęśliwi, że zapewnili silne finansowanie priorytetów państwowych” – podkreślili.

Budżet rządu federalnego USA jest tradycyjnie deficytowy, więc Waszyngton nie ma innego wyboru jak pożyczać pieniądze na sfinansowanie swoich operacji, wypłaty wynagrodzeń, emerytur i na inne wydatki, zatwierdzone przez Kongres.

Spór o budżet między Trumpem a Demokratami, a konkretnie o przeznaczenie w nim środków na budowę muru na granicy z Meksykiem, był pod koniec zeszłego roku przyczyną częsciowego zawieszenia prac rządu. Shutdown trwał ponad miesiąc, w tym czasie funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia. (PAP)

Na zdjęciu: Chuck Schumer i Nancy Pelosi

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2097977745 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977978 views

REKLAMA

2099774370 views

REKLAMA

2097978121 views

REKLAMA

2097978221 views

REKLAMA

2097978331 views