REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Trump uhonorował poległych weteranów w dobie walki z koronawirusem

Prezydent Trump uhonorował poległych weteranów w dobie walki z koronawirusem

-

Z okazji Dnia Pamięci prezydent Donald Trump uhonorował w poniedziałek w Arlington i Baltimore amerykańskich weteranów poległych na wojnach, w dobie walki, jaką Stany Zjednoczone od końca stycznia toczą z koronawirusem.

Trump najpierw uhonorował poległych na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Prezydenci w Dniu Pamięci zazwyczaj składają wieniec i przemawiają na tym uświęconym miejscu pochówku i najważniejszej amerykańskiej nekropolii w Wirginii, ale kryzys związany z koronawirusem sprawił, że w tym roku było inaczej – zauważa AP.

REKLAMA

Wielu uczestników uroczystości przybyło w maseczkach, ale zdjęło je na ceremonii na świeżym powietrzu przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Trump, który jak zwykle pojawił się bez maseczki, nie wygłosił żadnego przemówienia. Podszedł do wcześniej przygotowanego wieńca, dotknął go i zasalutował – informuje AP.

Następnie prezydent udał się do Baltimore w stanie Maryland, gdzie mieści się Pomnik Narodowy Fort McHenry, i oświadczył tam: “Razem pokonamy wirusa, a Ameryka wyjdzie z kryzysu i wzniesie się na nowe (…) wyżyny. Żadna przeszkoda, żadne wyzwanie i żadne zagrożenie nie mogą równać się z determinacją narodu amerykańskiego”.

Trump wyraził uznanie dla dziesiątek tysięcy członków służby i personelu Gwardii Narodowej, którzy są – jak zaznaczył – “na pierwszej linii frontu w naszej wojnie z tym strasznym wirusem”.

AP wskazuje, że demokratyczny rywal Trumpa, były wiceprezydent Joe Biden wybrał Dzień Pamięci, aby wystąpić publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy, kiedy pandemia de facto unieruchomiła cały kraj. Biden wyszedł niezapowiedzianie ze swojego domu w Delaware, aby złożyć wieniec w pobliskim parku, bez zebranych tłumów. AP pisze o tym jako o “kamieniu milowym” kampanii prezydenckiej Bidena, która została w dużej mierze zamrożona. Wybory prezydenckie w USA mają odbyć się w listopadzie.

“Nigdy nie zapominajcie o poświęceniu tych mężczyzn i kobiet” – powiedział później Biden, noszący czarną maseczkę.

Tymczasem później w ciągu dnia prezydent Trump na Twitterze napisał, że przez decyzję gubernatora Karoliny Północnej Roya Coopera o dalszym nieotwieraniu obiektów rozrywkowych w związku z epidemią Partia Republikańska (GOP) będzie “zmuszona” znaleźć inne miejsce na swoją konwencję niż arena NBA w Charlotte. Trump zagroził, że Republikanie znajdą obiekt w innym stanie, jeśli Cooper nie zagwarantuje GOP miejsca na konwencję. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks