REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Trump profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę

Prezydent Trump profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę

-

Prezydent  Donald Trump powiedział w poniedziałek, że aby chronić się przed koronawirusem, profilaktycznie przyjmuje hydroksychlorochinę – lek antymalaryczny o poważnych skutkach ubocznych, przed którymi ostrzegają lekarze.

Trump, który skuteczność hydroksychlorochiny w zwalczaniu koronawirusa zachwala już od dłuższego czasu, oznajmił, że lek stosuje od około 10 dni. Jak powiedział, decyzję w tej sprawie podjął po konsultacji z lekarzem oraz na podstawie pozytywnych opinii pracowników służby zdrowia walczących z epidemią.

“Oto moje dowody: otrzymuję wiele pozytywnych telefonów na ten temat” – powiedział dziennikarzom prezydent. “Jak dotąd wydaje mi się, że jest w porządku” – dodał.

Biały Dom opublikował w poniedziałek notatkę lekarza prezydenta, Seana Conleya. Przekazał on, że po omówieniu z Trumpem plusów i minusów przyjmowania hydroksychlorochiny uznali, że “ewentualna korzyść z leczenia przeważa nad względnym ryzykiem”.

Amerykańscy lekarze apelują o rozwagę przy stosowaniu hydroksychlorochiny, w większości twierdząc, że nic nie wskazuje na to, by miała pomagać w zwalczaniu koronawirusa. Jak wykazują badania, ten lek antymalaryczny może uszkadzać inne narządy, w tym np. negatywnie wpływać na pracę serca. Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) wydała w kwietniu ostrzeżenie, według którego hydroksychlorochiny nie należy przyjmować poza szpitalem.

“Decyzja prezydenta o przyjmowaniu hydroksychlorochiny jest kontrowersyjna i potencjalnie niebezpieczna, biorąc pod uwagę, że skuteczność (tego leku) w leczeniu koronawirusa jest niepotwierdzona i nie ma dowodów na to, że ma on działanie profilaktyczne” – wskazuje portal The Hill.

Obawy dotyczące zdrowia 73-letniego Trumpa wzrosły na początku maja po wykryciu koronawirusa u jednego z wojskowych pracujących w Białym Domu oraz u rzeczniczki wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Od tego czasu w otoczeniu prezydenta dodatkowo zwiększono środki bezpieczeństwa. Każdy, kto wchodzi do Zachodniego Skrzydła Białego Domu, ma obowiązek noszenia maseczki ochronnej. Trump i Pence codziennie poddawani są testom na obecność koronawirusa. Do tej pory wszystkie dały wynik negatywny.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Antyamerykańskie i zarazem antytrumpowskie media wraz z “elitami demokratycznymi” wpadły w histerię i bezpardonowo krytykują Trumpa za taką decyzję. Hipokryzja wyjątkowa. Jeżeli lek jest szkodliwy i coś stanie się z Trumpem, to spełni się coś o czym marzą przez ostatnie 4 lata. Impeachment (Nadler, Schiff i Pelosi już przygotowywują następny), wybory będą niepotrzebne i zapanuje błogi spokój

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks