REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Trump o szczepionce na koronawirusa

Prezydent Trump o szczepionce na koronawirusa

-

Prezydent Donald Trump w piątek na briefingu poświęconym pandemii koronawirusa oskarżył gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo, że nie chce się spieszyć z przyjęciem szczepionki na Covid-19 w swoim stanie. Cuomo zaprzeczył.

„Już w kwietniu szczepionka będzie dostępna dla całej populacji, z wyjątkiem miejsc takich jak stan Nowy Jork, gdzie z powodów politycznych gubernator zdecydował się powiedzieć – i nie sądzę, żeby było to rozsądne politycznie, myślę, że jest bardzo szkodliwe ze zdrowotnego punktu widzenia – ale nie chce się spieszyć ze szczepionką” – powiedział Trump.

Odnosząc do problemów Nowego Jorku w szczycie kryzysu Covid-19 w domach dla seniorów, kiedy wielu ludzi tam zmarło prezydent wyraził nadzieję, że tym razem gubernator nie będzie sobie z szczepionką radził aż tak źle.

„Jesteśmy gotowi zapewnić (szczepionkę), gdy tylko dadzą nam znać, że faktycznie będą jej używać” – zapewnił Trump.

Według MSNBC prezydent nawiązał do wrześniowych wypowiedzi, Cuomo, że zamierza zebrać panel ekspertów, aby ocenili skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki. Gubernator obawiał się, że Trump przed wyborami próbuje przyspieszyć proces (opracowania i wdrażania szczepionki).

„On nie ufa, skąd pochodzą szczepionki. (…) Więc gubernator Cuomo będzie musiał nas powiadomić, kiedy będzie na to gotowy, w przeciwnym razie nie możemy dostarczyć jej do stanu, który nie da jej natychmiast swoim obywatelom. I znam wielu. Znam ludzi w Nowym Jorku bardzo dobrze, wiem, że tego chcą. Więc gubernator da nam znać, kiedy będzie gotowy” – dodał.

Zapytany o komentarz Cuomo powiedział MSNBC, że nie jest to prawdą.

„Wszyscy jesteśmy podekscytowani możliwościami związanymi ze szczepionką” – stwierdził.

Gubernator wyjaśnił, że stanowy panel będzie prowadził badania nad szczepionką w tym samym czasie, co Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w celu zapewnienia do niej zaufania publicznego. Podobnie mają postąpić, zauważył, także inne stany.

Wielu Amerykanów nie ufa szczepionkom, co demonstrowali także w przypadku innych chorób na długo przed wybuchem pandemii. Cuomo powołując się na niektóre sondaże podkreślił,że więcej niż połowa społeczeństwa nie ufa szczepionkom na koronowirusa.

„Na czele naszego panelu stoi laureat Nagrody Nobla, który dokona przeglądu procesu (zatwierdzania szczepionki przez) FDA, abyśmy mogli powiedzieć ludziom, że jest to bezpieczne i należy przyjąć szczepionkę” – mówił gubernator argumentując, że odbędzie się to równolegle i nie będzie żadnych opóźnień. Zarzucał prezydentowi używanie rządu jako narzędzia odwetowego.

„Nie sądzę, żeby FDA prowadziła w tym momencie w gry. Więc nie przewiduję żadnego prawdziwego problemu” – konstatował Cuomo.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks