REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Obama apeluje o nowe globalne porozumienie ws. klimatu

Prezydent Obama apeluje o nowe globalne porozumienie ws. klimatu

-

Prezydent USA Barack Obama powiedział we wtorek na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku, że nowe globalne porozumienie w sprawie walki ze zmianą klimatu musi zawierać poważne zobowiązania ze strony gospodarek wschodzących i wznieść się ponad podział na biedne i bogate kraje.

Obama przyznał, że na USA i Chinach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, spoczywa obowiązek przewodzenia walce z tym globalnym zagrożeniem, lecz dodał, że żaden kraj nie jest w stanie sam podołać temu zadaniu.

REKLAMA

Prezydent USA przestrzegł, że klimat na kuli ziemskiej zmienia się szybciej niż podejmowane są wysiłki w celu rozwiązania tego problemu. “Nasi obywatele manifestują. Nie możemy udawać, że ich nie słyszymy. Musimy odpowiedzieć na ich apele” – dodał Obama.

Setki tysięcy ludzi wyszły w niedzielę na ulice Nowego Jorku w marszu na rzecz ratowania klimatu i – tym samym – planety. Tysiące ludzi demonstrowały tego dnia w największych metropoliach globu na rzecz ochrony klimatu. Manifestacje odbyły się m.in. w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Paryżu, Sztokholmie, Rzymie, Madrycie, Delhi, Melbourne, Rio de Janeiro.

Szczyt klimatyczny towarzyszy Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, na które przyjechało ponad 100 przywódców. Wtorkowy szczyt zwołano w celu znalezienia podstaw dla nowego międzynarodowego traktatu w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.

Jednodniowy szczyt klimatyczny w Nowym Jorku nie jest formalnie, jak pisze agencja Associated Press, częścią trwających negocjacji zmierzających do zawarcia traktatu, który, jak się oczekuje, przyniesie konkretniejsze rezultaty niż porozumienie z Kopenhagi z r. 2009. Chodziło jednak o to, by poprzez obecność przywódców państw zwiększyć perspektywy osiągnięcia mocnej umowy.(PAP)

Na zdjęciu:

Barack Obama podczas wystąpienia na Konferencji Klimatycznej w ONZ fot.Justin Lane/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks