REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent elekt Joe Biden zaszczepiony przeciwko koronawirusowi (WIDEO)

Prezydent elekt Joe Biden zaszczepiony przeciwko koronawirusowi (WIDEO)

-

Prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.

Za trzy tygodnie prezydent elekt otrzyma drugi zastrzyk. Oznaczać to będzie pełną możliwą do zapewnienia przez szczepionkę odporność przed zaprzysiężeniem Demokraty na 46. prezydenta USA. Z racji na wiek przyszłego przywódcy USA (78 lat) znajduje się on w grupie podwyższonego ryzyka.

REKLAMA

Jeszcze przed Bidenem przeciwko koronawirusowi zaszczepili się m.in. wiceprezydent Mike Pence, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell. Akcja szczepień najważniejszych osób w państwie w obecności telewizyjnych kamer ma na celu przekonanie Amerykanów, że szczepionka jest bezpieczna.

Biden, który kampanię wyborczą prowadził pod hasłem skutecznej walki z koronawirusem, zobowiązał się do dystrybucji stu milionów dawek szczepionki w trakcie pierwszych stu dni jego prezydentury. Po szczepieniu wzywał Amerykanów, by na święta Bożego Narodzenia nie decydowali się na podróże.

Proces szczepień w USA ruszył 14 grudnia. Początkowo był to jedynie preparat firmy Pfizer, od poniedziałku to również produkt firmy Moderna. Do końca grudnia władze planują zaszczepić około 20 milionów Amerykanów.

Początkowo, gdy zapasy są ograniczone, pierwsze szczepionki są zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia oraz mieszkańców domów spokojnej starości. Następni w kolejności będą pracownicy uznawani za kluczowych („essential workers”), jak policjanci i nauczyciele. Do tego dojdą osoby w podeszłym wieku oraz ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przejścia Covid-19. Powszechnie szczepionka ma być dostępna dla Amerykanów na wiosnę.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2107799218 views

REKLAMA

REKLAMA

2107799450 views

REKLAMA

2109595841 views

REKLAMA

2107799591 views

REKLAMA

2107799690 views

REKLAMA

2107799798 views