REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem katyńskim w Niles

Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem katyńskim w Niles

-

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles koło Chicago, a także pod znajdującą się na tym samym cmentarzu tablicą smoleńską. Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama zapaliła znicz pod tablicą smoleńską, na której znajdują się nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała też m.in. utwór “Śpij kolego”.

REKLAMA

Na cmentarzu obecna była kilkusetosobowa grupa Polonii. Po uroczystości para prezydencka podeszła do zebranych, witając się, ściskając dłonie, rozmawiając. Można było usłyszeć okrzyki “Duda, tak trzymać”, “Nasz prezydent”.

Po drugiej stronie ulicy, poza terenem cmentarza stała około 20-osobowa grupa również przedstawicieli Polonii. Z tej strony dobiegały hasła: “Tu jest Polska, tu jest Polonia”, “Duda, wstań z kolan”, “Zapraszamy do rozmowy”, “Spójrz nam w oczy”, “Polska nie na sprzedaż”. W momencie, gdy prezydent składał wieniec pod tablicą smoleńską, skandowano: “Cześć i chwała bohaterom”. Zgromadzeni mieli ze sobą transparenty m.in. z napisami: “Dlaczego odwołałeś Macierewicza, Szydło, Szyszko”.

Para prezydencka przebywa w Stanach Zjednoczonych od wtorkowego wieczoru. Trzeciego dnia wizyty, w piątek prezydent spotkał się z gubernatorem stanu Illinois Bruce’em Raunerem oraz z burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem.

Wcześniej prezydent odwiedził też Muzeum Polskie w Ameryce, któremu podarował specjalną flagę narodową. Wieczorem prezydent odwiedzi bazę Gwardii Narodowej stanu Illinois, gdzie spotka się z żołnierzami polskiego pochodzenia.

Pomnik Katyński w Niles na terenie aglomeracji chicagowskiej stoi na terenie katolickiego cmentarza św. Wojciecha. Monument, którego autorem jest amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia Wojciech Seweryn, odsłonięto w maju 2009 roku. Aktu odsłonięcia i poświęcenia dokonał ówczesny prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. W uroczystościach uczestniczył ówczesny wiceszef BBN minister Witold Waszczykowski, który odczytał list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tablica smoleńska na cmentarzu św. Wojciecha w Niles została odsłonięta we wrześniu 2011 roku. Wojciech Seweryn również zginął w katastrofie Tu-154M.

Z Chicago Marzena Kozłowska (PAP)

fot.Prezydent.pl

7 KOMENTARZE

  • Niklot albo yaroon bys chociaz czlowieku zapamietal co piszesz pod danem nickiem a nie podawal sie za dwie osoby I pisal to samo ….zreszta kazdy z Nas ma swoje zdanie a ja bardzo jestem dumny z Prezydenta Polski!!!!!!

 1. Oto słowa “Śpij kolego”. Zaznaczam, że nie ma takiej żołnierskiej piosenki, jest tylko “Jak to na wojence ładnie”. Pisiorom odbiło i wzięli tę piosenkę za swój hymn żałobny.
  Oto słowa:
  Jak to na wojence ładnie
  Kiedy ułan z konia spadnie
  Koledzy go nie żałują
  Jeszcze końmi potratują
  Rotmistrz z listy go wymaże
  Wachmistrz trumnę zrobić każe.
  A za jego trudy, prace,
  Hejnał zagrają trębacze.
  A za jego młode lata,
  Trąbka zagra tra-ta-ta-ta.
  A za jego trudy, znoje,
  Wystrzelą mu trzy naboje.
  A za jego krwawe rany,
  Dołek w ziemi wykopany.
  Tylko grudy zaburczały,
  Chorągiewki zafurczały.
  Śpij kolego, twarde łoże,
  Zobaczymy się jutro może.
  Śpij kolego, bo na wojnie
  Tylko w grobie jest spokojnie.
  Śpij kolego w ciemnym grobie,
  Niech się Polska przyśni tobie.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks