REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden znosi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Prezydent Biden znosi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

-

Prezydent Joe Biden oznajmił w czwartek, że poinformował Kongres o uchyleniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem. Został on wprowadzony przez jego poprzednika Donalda Trumpa w lutym 2019 roku w celu zdobycia środków na budowę muru.

„Oceniłem, że ogłoszenie stanu wyjątkowego na naszej południowej granicy było nieuzasadnione. (…) Ogłosiłem również, że zgodnie z polityką mojej administracji nie będziemy już przeznaczać dolarów amerykańskich podatników na budowę muru granicznego i kieruję procesem dokładnego zbadania wszystkich zasobów przywłaszczonych lub asygnowanych w tym celu” – napisał prezydent w liście do Kongresu.

REKLAMA

Pozyskanie państwowych funduszy na budowę muru granicznego było istotną częścią programu politycznego byłego prezydenta, ale nie znalazło poparcia amerykańskich ustawodawców, w związku z czym Trump postanowił przekierować pieniądze na ten cel z innych źródeł. Było to możliwe dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem.

„Trump był w stanie przenieść 600 mln dolarów z ministerstwa skarbu i 6,1 mld dolarów z ministerstwa obrony do ministerstwa bezpieczeństwa krajowego na budowę muru granicznego. (…) Przedłużenie stanu wyjątkowego pozwoliło mu w lutym 2020 roku dodać 3,8 mld dolarów, pochodzących z Pentagonu” – wyszczególnił dziennik „USA Today”.

Gazeta przypomina, że Biden zapowiedział wstrzymanie stanu wyjątkowego już pierwszego dnia prezydentury. Podpisał kilka zarządzeń wykonawczych, mających na celu złagodzenie twardej polityki imigracyjnej Trumpa w ramach programu „zerowej tolerancji”. Powołał m.in. grupę zadaniową ds. dzieci oddzielonych od rodziców lub opiekunów na południowej granicy.

Nowa administracja Bidena zdecydowała jednak z powodu pandemii koronawirusa na odprawienie imigrantów, przybywających przez granicę z Meksykiem w poszukiwaniu azylu. „Zdecydowana większość ludzi zostanie odrzucona” – wyjaśniła sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.

Według „USA Today” można się spodziewać, że Biały Dom będzie na razie kontynuował częściowe zamykanie granicy dla osób ubiegających się o azyl. Rząd może zawrócić lub wydalić każdego imigranta bez rozprawy sądowej w dobie pandemii w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Każdy kto chce już wie, że Biden obiecał otwartą południową granicę i zaprasza do nielimitowanej i nielegalnej imigracji. Czy to jest normalne? Czy taki prezydent jest naprawdę prezydentem i zależy mu na dobru kraju, którego jest prezydentem? Zniesienie stanu wyjątkowego to normalne zaproszenie do przekraczania granicy. Oprócz ludzi, którzy chcą poprawić swój los będzie zapewne wielu terorystów i przestępców (jak członkowie gangu M13) i ludzi zarażonych wirusem. Bedą odstyłani (tylko teraz) ci, którzy zostaną złapani, ale reszta nie. Zniesienie stanu wyjątkowego im to ułatwi. I wszystko to jest robione, aby zapewnić nielimitowaną władzę totalitarną w USA poprzez zmiany demograficzne w „red states” (głównie Texas). Dobro kraju się nie liczy. Pani Jolanta Telega pisząca w DZ na tematy imigracyjne będzie zapewne bardzo zadowolona, ale większość ludzi chcących normalnie pracować i żyć straci poczucie bezpieczeństwa i w wyborach 2022 roku „demokraci” mogą ponieść znaczne straty. Nie dotyczy to stanu IL, którego mieszkańcy nie potrafią myśleć, stracili poczucie rzeczywistości i od lat głosują na ludzi niszczących stan i całą Amerykę.

REKLAMA

2103323627 views

REKLAMA

2103323860 views

REKLAMA

2105120252 views

REKLAMA

2103324003 views

REKLAMA

2103324103 views

REKLAMA

2103324212 views