REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden upamiętnił ofiary rasistowskiej masakry w Tulsie

Prezydent Biden upamiętnił ofiary rasistowskiej masakry w Tulsie

-

Joe Biden został we wtorek pierwszym prezydentem, który odwiedził Tulsę w stanie Oklahoma, miasto będące symbolem prześladowań czarnoskórych Amerykanów. Sto lat temu doszło tam do masakry, w której biali zrównali z ziemią dzielnicę zamożnych Afroamerykanów, zabijając ok. 300 z nich.

Biden powiedział, że odwiedza to miejsce, aby “pomóc przełamać ciszę”, która od dawna zapadła nad jednym z najgorszych epizodów rasistowskiej przemocy w historii Stanów Zjednoczonych. “Wydarzenia, o których mówimy, miały miejsce 100 lat temu, a jednak jestem pierwszym prezydentem od 100 lat, który przybył do Tulsy” – mówił prezydent podkreślając, że chce “ujawnić prawdę”.

REKLAMA

“Przybyłem tutaj, aby pomóc przełamać ciszę. Ponieważ w ciszy rany się pogłębiają” – oświadczył. “Odtąd wasz los będzie znany wszystkim” – zapewnił Biden, nie obiecując jednak konkretnych środków zadośćuczynienia finansowego licznym potomkom ofiar wydarzeń sprzed stu lat.

“Zdecydowanie zbyt długo historia tego, co się tutaj wydarzyło, była opowiadana w milczeniu” – oświadczył Biden – Moi rodacy, to nie były zamieszki. To była masakra, jedna z najgorszych w naszej historii. Ale nie jedyna”.

Jak zauważają agencje, Joe Biden cieszy się szerokim poparciem wśród czarnej populacji amerykańskiej, której obiecał postęp legislacyjny w następstwie wielkiego ruchu na rzecz podnoszenia świadomości nierówności rasowych, powstały po śmierci George’a Floyda w zeszłym roku.

Administracja Bidena zaplanowała również działania w celu zwalczania nierówności. Obejmują one wysiłki na rzecz rozszerzenia kontraktami federalnymi małych firm, znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, zainwestowanie dziesiątek miliardów dolarów w społeczności takie jak Greenwood w Tulsie, które cierpią z powodu ciągłego ubóstwa, oraz podjęcie nowych wysiłków w celu zwalczania dyskryminacji mieszkaniowej.

Biden potępił także “całkowicie bezprecedensowe” ataki na prawo wyborcze Afroamerykanów poprzez przepisy, ograniczające im dostęp do urn wyborczych w niektórych konserwatywnych stanach.

“To święte prawo jest atakowane z intensywnością, jakiej nigdy nie widziałem” – mówił prezydent, obiecując walczyć o prawo wyborcze dla każdego. Mówiąc o dyskryminacji, której Afroamerykanie nadal w Stanach Zjednoczonych doświadczają, podkreślił, że prawo do głosowania to “najbardziej podstawowe prawo” i nie może ono być przedmiotem “absolutnie bezprecedensowego ataku”.

W 1921 roku biali mieszkańcy Tulsy zabili ok. 300 Afroamerykanów w dzielnicy Greenwood, spalili i splądrowali ich domy i firmy. Bezpośrednią przyczyną pogromu było oskarżenie czarnoskórego mężczyzny przez białą kobietę o napaść, co nigdy nie zostało udowodnione. Firmy ubezpieczeniowe nie pokryły szkód, nikt nie został oskarżony o przemoc i nikt nie poniósł w związku z tym żadnych konsekwencji.

Według raportu komisji śledczej policja nawet pomagała uzbroić się niektórym napastników, a władze miasta oskarżyły mieszkańców Greenwood o wywołanie zamieszek. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli chodzi o prawo wyborcze, to Biden normalnie kłamie albo jak zwykle nie wie o czym mówi. Nikt nie ogranicza prawa wyborczego Czarnym Amerykanom, a antyamerykańskie media i niektórzy szefowie korporacji świadomie powielają narrację o takich zjawiskach. Zmiany prawa wyborczego, które wprowadzono ostatnio w Stanach GA, FL, i TX nikomu nie ograniczają prawa wyborczego. Jeżeli ktoś twierdzi, że Czarny Amerykanin lub Latynos nie potrafi sobie wyrobić jakiegoś ID, to ktoś taki jest prawdziwym rasistą. W Kanadzie i w Mexyku posiadanie i okazanie ID jest warunkiem dopuszczenia do głosowania. Inne zmiany wprowadzone mają na celu uniemożliwienie fałszowania wyborów (zwłaszcza z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego). Tylko ludzie, którzy chcą fałszować wybory mogą im się sprzeciwiać.

REKLAMA

2119198678 views

REKLAMA

2119198772 views

REKLAMA

REKLAMA

2120995126 views

REKLAMA

2119198841 views

REKLAMA

2119198897 views

REKLAMA

2119198940 views