REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden: Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość

Prezydent Biden: Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość

-

Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość – powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał „sfinlandyzować” całą Europę, to zamiast tego tylko ją „znatoizował”, komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.

Biden skomentował sytuację w Europie podczas przemówienia na zakończenie roku akademickiego do nowych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w stanie Maryland. 

REKLAMA

„On nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu, atakując szkoły, żłobki, szpitale, muzea – bez żadnego innego powodu, jak tylko wyeliminować tę kulturę” – powiedział Biden. 

Zwracając się do marynarzy, Biden stwierdził też, że choć można mieć najbardziej zaawansowane okręty na świecie i najbardziej wyszkolonych żołnierzy, to najpotężniejszą bronią USA jest sieć sojuszników, których posiada na całym świecie. Odniósł się przy tym do perspektywy rozszerzenia NATO przez Szwecję i Finlandię, wspominając, że niedawno przywódcy tych krajów zadzwonili do niego, z pytaniem czy USA wesprze ich akcesję.

„Działania Putina były próbą, by użyć mojego wyrażenia, aby sfinlandyzować całą Europę, uczynić ją całą neutralną. Zamiast tego, znatoizował całą Europę” – powiedział prezydent. „Wszystko to pokazuje politykę zagraniczną opartą o siłę współpracy z sojusznikami i partnerami” – dodał. 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2107216045 views

REKLAMA

2107216277 views

REKLAMA

2109012668 views

REKLAMA

2107216418 views

REKLAMA

2107216517 views

REKLAMA

2107216625 views