REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze o reformie w policji

Prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze o reformie w policji

-

W drugą rocznicę zabójstwa George’a Floyda prezydent USA Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie wykonawcze wprowadzające pewne reformy w policji. Wcześniej utknęły one w Kongresie.

„Jest to przykład tego, co możemy zrobić razem, aby uzdrowić duszę tego narodu, zająć się głębokim lękiem, traumą, wyczerpaniem, którego szczególnie czarni Amerykanie doświadczają od pokoleń. Chcemy przekuć ten osobisty ból i publiczne oburzenie w rzadki znak postępu na nadchodzące lata” – uzasadniał prezydent.

REKLAMA

W ocenie krajowego radia publicznego NPR rozporządzenie ma najbardziej bezpośredni wpływ na federalne organy ścigania, takie jak Straż Graniczna, FBI i inne agencje. Ich funkcjonariusze będą teraz mogli używać siły „tylko wtedy, gdy nie istnieje żadna skuteczna, bezpieczna i możliwa do wykonania alternatywa”. Grożące śmiercią interwencje są dozwolone są tylko w razie nieodzownej konieczności.

Rozporządzenie wykonawcze ogranicza na m.in. stosowanie środków krępujących szyję. Funkcjonariusze federalni będą mieli bardziej ograniczony dostęp do środków przymusu bezpośredniego. Obejmują m.in. użycie siły fizycznej, chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że rozporządzenie odnosi się tylko do federalnych organów ścigania. Nie obowiązuje np. policji w poszczególnych miastach, która może się tylko na postanowieniach wynikających z reformy wzorować.

Floyd zmarł w wyniku uciskania mu szyi kolanem w trakcie aresztowania przez policjanta z Illinois. Wywołało to masowe demonstracje w całej Ameryce.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2107255020 views

REKLAMA

2107255252 views

REKLAMA

2109051643 views

REKLAMA

2107255393 views

REKLAMA

2107255492 views

REKLAMA

2107255600 views