0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden po szczycie NATO: Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem

Prezydent Biden po szczycie NATO: Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem

-

Władimir Putin jest godnym przeciwnikiem – stwierdził w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej prezydent USA Joe Biden po zakończeniu szczytu przywódców państw NATO.

Biden wyjaśnił, że w nadchodzącym spotkaniu z prezydentem Rosji w Genewie chodzi o zdecydowanie, w jakich sferach możliwa jest współpraca.

REKLAMA

“Nie szukam konfliktu z Rosją. Ale odpowiemy, jeśli Rosja będzie kontynuować swoje szkodliwe działania” – ostrzegł amerykański prezydent.

“Przedstawię sprawę jasno prezydentowi Putinowi: są sfery, w których możemy współpracować, jeśli się na to zdecyduje. A jeśli zdecyduje się, żeby nie współpracować i nadal będzie działał tak, jak działał w przeszłości, (…) to odpowiemy” – podkreślił.

Joe Biden przekonywał, że w interesie obu stron i całego świata jest określenie możliwości współpracy i próby jej realizacji.

“A w miejscach, gdzie się nie zgadzamy, wyraźne nakreślenie czerwonych linii” – zastrzegł.

Charakteryzując Władimira Putina Biden stwierdził, że rosyjski przywódca jest “inteligentny, twardy i (…) jest godnym przeciwnikiem”.

Amerykański prezydent zapewnił też, że wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Dopytywany o szanse tego kraju na wstąpienie do NATO odparł: “To zależy, czy spełnią kryteria. Faktem jest, że ciągle muszą uporać się z korupcją, muszą spełnić inne kryteria, żeby otrzymać plan działań na rzecz członkostwa (MAP). Tymczasem zrobimy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić Ukrainie opór wobec rosyjskiej agresji” – oświadczył.

Joe Biden ostrzegał też, że wartości demokratyczne, które leżą u podstaw Sojuszu, są wystawione na próbę.

“Rosja i Chiny próbują wbić klin w naszą transatlantycką solidarność. Byliśmy świadkami wzrostu wrogiej aktywności cybernetycznej. Ale nasz Sojusz ma mocne podstawy, na których możemy nadal tworzyć wspólne bezpieczeństwo i dobrobyt. (…) Amerykańskie zobowiązanie wobec art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest twarde jak skała i niezachwiane. To święte zobowiązanie. NATO trzyma się razem. Tak stawialiśmy czoła każdemu zagrożeniu w przeszłości. To nasza największa siła w konfrontacji z wyzwaniami przyszłości. A tych jest wiele” – skonkludował.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

REKLAMA

2121766466 views

REKLAMA

REKLAMA

2121766486 views

REKLAMA

REKLAMA

2123562806 views

REKLAMA

2121766497 views

REKLAMA

2121766506 views

REKLAMA

2121766510 views