REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden ogłosił dodatkowe 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Prezydent Biden ogłosił dodatkowe 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

-

Prezydent Joe Biden podpisał w środę rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. W „bezprecedensowym” pakiecie znajdzie się m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu, a także 9 tys. zestawów przeciwpancernych oraz drony.

„To pozwoli ukraińskiemu wojsku nadal powstrzymywać samoloty i śmigłowce, które atakowały Ukraińców” – powiedział Biden, ogłaszając swoją decyzję w Białym Domu. Jak dodał, na wniosek prezydenta Ukrainy Włodymyra Zełenskiego USA pomogły również pozyskać dodatkowe systemy przeciwlotnicze dłuższego zasięgu wraz z amunicją. Chodzi m.in. o sowieckiej produkcji systemy S-300 czy Osa.

REKLAMA

Biden zaznaczył, że w pakiecie oprócz dostarczanej już wcześniej broni, w tym 9 tys. nowych zestawów przeciwpancernych, w tym Javelin i szwedzkich AT8, 7 tys. karabinów, strzelb i granatników, znajdą się również drony.

„To pokazuje nasze zobowiązanie, by wysyłać najnowocześniejsze systemy do Ukrainy” – powiedział Biden. Według doniesień telewizji NBC może chodzić o tzw. amunicję krążącą (zwaną też dronami kamikaze) Switchblade.

Odnosząc się do środowego wystąpienia ukraińskiego prezydenta Zełenskiego przed połączonymi izbami Kongresu, w którym prosił m.in. o zaostrzenie sankcji oraz wysłanie samolotów i systemów obrony powietrznej, Biden przyznał, że przemówienie prezydenta było „znaczące i przekonujące”.

„Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który w obliczu rosyjskiej agresji pokazał siłę i odwagę (…) który zainspirował świat” – powiedział prezydent. Jednocześnie odmówił komentarza w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów.

Prezydent Biden zaznaczył, że choć wojna na Ukrainie może być „długą i trudną bitwą”, to Ameryka do końca będzie pomagać Ukrainie, nie tylko wysyłając uzbrojenie, lecz też bezpośrednio wspierając jej gospodarkę.

Biden stwierdził też, że rosyjski prezydent Władimir Putin „sieje zatrważające zniszczenie i horror” na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę.

„Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal” – ocenił Biden.

Od początku rosyjskiej inwazji USA przekazały Ukrainie broń o wartości 1,35 mld dolarów. Poza bronią przeciwlotniczą i przeciwpancerną były to m.in. systemy łączności, zestawy noktowizyjne czy systemy radarowe.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2097978494 views

REKLAMA

REKLAMA

2097978727 views

REKLAMA

2099775119 views

REKLAMA

2097978870 views

REKLAMA

2097978971 views

REKLAMA

2097979081 views