REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję (WIDEO)

Prezydent Biden oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję (WIDEO)

-

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił we wtorek, że wraz z wiceprezydent Kamalą Harris będzie się ubiegał o reelekcję w wyborach w 2024 roku. O swej decyzji Biden poinformował w trzyminutowym nagraniu zamieszczonym na stronie swej kampanii wyborczej.

REKLAMA

W nagraniu, opublikowanym dokładnie cztery lata po tym jak Biden rozpoczął swoją kampanię przed wyborami w 2020 roku, prezydent prosi Amerykanów o poparcie, nawołując, by wraz z nim „dokończyli tę pracę”.

Film rozpoczyna się obrazami szturmu zwolenników ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 roku i opiera się na budowaniu przez Bidena kontrastu między jego wizją USA i dążeniami „ekstremistów spod znaku MAGA” – to skrót od Make America Great Again, hasła wyborczego Trumpa z kampanii wyborczej w 2016 roku.

„Wolność, wolność osobista jest podstawą tego, co czyni nas Amerykanami” – podkreśla Biden w nagraniu.

„W całym państwie ekstremiści spod znaku MAGA przygotowują się do tego, by kwestionować nasze podstawowe wolności: ograniczać opiekę społeczną, na którą płacicie przez całe życie i równocześnie obcinać podatki dla najbogatszych; dyktować kobietom, jakie decyzje związane ze swoim zdrowiem mogą podejmować; nakazywać ludziom, kogo mogą kochać; i przy tym wszystkim jednocześnie utrudniając wam głosowanie” – mówi prezydent.

W tej części nagrania w tle przewijają się fotografie m.in. Trumpa i innych republikańskich polityków, w tym gubernatora Florydy Rona DeSantisa – innego z potencjalnych rywali Bidena w wyborach.

W kolejnych kadrach oglądamy prezydenta, jego małżonkę Jill i wiceprezydent Harris podczas spotkań z Amerykanami i w kluczowych momentach pierwszych dwóch lat prezydentury.

„Pytanie, przed którym stoimy brzmi: czy w nadchodzących latach będziemy mieli więcej czy mniej wolności, więcej czy mniej praw (…). To nie czas na to, by spocząć na laurach, dlatego ubiegam się o reelekcję (…); dokończmy razem tę pracę, wiem, że wspólnie możemy to zrobić” – zachęca Biden.

Oficjalny start kampanii Bidena i Harris nie jest niespodzianką. W ostatnich dniach prezydent kilka razy zapowiadał, że niebawem ogłosi swoją kandydaturę.

Biden nie ma poważnych kontrkandydatów, którzy mogliby rywalizować z nim o nominację z ramienia Partii Demokratycznej. Musi jednak liczyć się z zastrzeżeniami dotyczącymi swojego wieku – zaznacza agencja Associated Press. Prezydent USA ma obecnie 80 lat i urząd objął jako najstarszy szef państwa w historii kraju. Jeśli wywalczy reelekcję, to pod koniec drugiej kadencji Biden będzie miał 86 lat.

Według opublikowanego w niedzielę sondażu NBC News 70 proc. Amerykanów, w tym 51 proc. wyborców Demokratów, nie chce, by Biden startował w wyborach. Większość respondentów jako pierwszą obawę wymieniło jego wiek. 60 proc. ankietowanych nie chce też, by jego konkurentem był Trump, który jednak góruje w sondażach nad swoimi rywalami z Partii Republikańskiej, w tym gubernatorem DeSantisem.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada 2024 roku. (PAP)

REKLAMA

2094189263 views

REKLAMA

REKLAMA

2094189547 views

REKLAMA

2095985996 views

REKLAMA

2094189797 views

REKLAMA

2094189935 views

REKLAMA

2094190076 views