REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden: mamy obowiązek uczcić ofiary Holokaustu

Prezydent Biden: mamy obowiązek uczcić ofiary Holokaustu

-

Prezydent Joe Biden podkreślił w swym czwartkowym oświadczeniu moralny obowiązek uczczenia ofiar Holokaustu, uczenia się od tych, którzy ocaleli i złożenia hołdu tym, którzy ich ratowali. Zapowiedział przyjęcie w Białym Domu urodzonej w Polsce Broni Brandman.

„Dziś i każdego dnia mamy moralny obowiązek uczcić ofiary, uczyć się od tych, którzy przeżyli, złożyć hołd ludziom ich ratującym i wyciągnąć wnioski z najohydniejszej zbrodni ubiegłego wieku” – podkreślił prezydent w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przypominał o sześciu milionach Żydów, systematycznie i bezwzględnie mordowanych przez Niemców i ich kolaborantów, a także milionach innych, w tym także Słowianach i Romach, którzy zginęli podczas Holokaustu.

REKLAMA

„Była to niszczycielska siła tak niewyobrażalna, że dała początek zupełnie nowemu słownictwu zła: słowom takim jak ‘Holokaust’, ‘ludobójstwo’ i ‘zbrodnie przeciwko ludzkości’. Łączymy się z narodami całego świata, aby opłakiwać jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości – i dać świadectwo przyszłym pokoleniom, abyśmy mogli urzeczywistnić nasze święte przyrzeczenie: ‘nigdy więcej’” – głosi oświadczenie prezydenta.

Biden podkreślił, że zadanie to staje się jeszcze bardziej naglące, gdyż ocalałych zostaje coraz mniej. Prezydent w Gabinecie Owalnym gościł Bronię Brandman, ocalałą z Auschwitz, która straciła rodziców i czworo z pięciorga rodzeństwa. „Przez pół wieku nie mogła mówić o swoich przeżyciach. Dziś podzieli się swoją historią w Białym Domu” – powiedział Biden. Bronia Brandman urodziła się w Jaworznie w 1931 roku. „Brooklyn Daily Eagle” pisał, że ukrywała ją przed Niemcami polska rodzina. Po wojnie wyemigrowała do Ameryki. (tos, PAP)

REKLAMA

2107689823 views

REKLAMA

REKLAMA

2107690055 views

REKLAMA

2109486446 views

REKLAMA

2107690196 views

REKLAMA

2107690295 views

REKLAMA

2107690403 views