REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden i patriarcha Bartłomiej I rozmawiali o klimacie, pandemii i religii

Prezydent Biden i patriarcha Bartłomiej I rozmawiali o klimacie, pandemii i religii

-

Prezydent USA Joe Biden przyjął w poniedziałek w Białym Domu patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I; omówiono metody walki ze zmianami klimatu, scenariusze zakończenie pandemii koronawirusa i kwestie wolności religijnej – podała agencja Associated Press.

Duchowy przywódca prawosławia spotkał się także z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, który w pochlebnych słowach wyraził się o „niezwykłym przywództwie” Bartłomieja I.

REKLAMA

„Omówiono zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie wolności religijnej na całym świecie, możliwości amerykańskiej współpracy z międzynarodową społecznością prawosławnych chrześcijan, a także z mniejszościami religijnymi w Turcji i regionie” – przekazał rzecznik Departamentu Stanu Ned Prince.

Biały Dom poinformował, że „rozmowy podkreśliły kluczową rolę, jaką wspólnoty wyznaniowe odgrywają w konfrontacji z szeregiem globalnych wyzwań, przed którymi stoi cały świat”.

Patriarcha Konstantynopola, wyrażając zadowolenie ze spotkania, określił prezydenta Bidena jako „męża wiary i człowieka wizji”. Dodał, że „nie można dopuścić do tego, aby jakiekolwiek krótkowzroczne programy polityczne kolidowały z wzajemnymi dobrymi relacjami”.

Bartłomiej I zapowiedział, że wraz z papieżem Franciszkiem i innymi przywódcami religijnymi wezwie międzynarodową społeczność do udostępniania szczepionek przeciw Covid-19 mieszkańcom wszystkich krajów świata, zwłaszcza tych najbiedniejszych.

81-letni prawosławny duchowny wziął także udział w uroczystym śniadaniu, wydanym przez Ambasadę Turcji w Waszyngtonie. Ta wizyta Bartłomieja I miała zwrócić uwagę na trudną sytuację niewielkiej prawosławnej mniejszości w Turcji. W rozmowie z tureckim ambasadorem Hasanem Muratem Mercanem patriarcha podkreślił, że jego misja „jest czysto duchowa i pokazuje, że Turcja może odgrywać integracyjną rolę, będąc budowniczym mostów między Wschodem a Zachodem”. Bartłomiej I nazwał spotkanie przykładem „wzajemnego dialogu i poszanowania”.

Associated Press podała, że strony nie poruszyły „bolesnych elementów wzajemnych relacji”. Natomiast rzecznik Departamentu Stanu USA przekazał, że wznowienie działalności prawosławnego seminarium na tureckiej wyspie Halki, zamkniętego przez rząd w Ankarze 50 lat temu, pozostaje „priorytetem”.

Bartłomiej I w niedzielę rozpoczął 12-dniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. „Złe samopoczucie patriarchy związane z długim lotem i napiętym programem” spowodowało w tym dniu konieczność nagłej i krótkiej hospitalizacji duchownego.

Przywódca duchowy społeczności prawosławnej jest określany mianem „zielonego patriarchy” ze względu na bliskie mu kwestie związane z ochroną środowiska. Bartłomiej I jest uważany za „pierwszego wśród równych” w gronie patriarchów prawosławia. Nadzoruje Grecki Kościół Prawosławny. Znaczna część wschodniego świata prawosławnego rządzi się za pośrednictwem własnych patriarchatów.

Bartłomiej I jest doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (PAP)

REKLAMA

2116384899 views

REKLAMA

REKLAMA

2116385111 views

REKLAMA

REKLAMA

2118181487 views

REKLAMA

2116385229 views

REKLAMA

2116385316 views

REKLAMA

2116385410 views