REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku rozpoczynając pięciodniową wizytę (WIDEO)

Prezydent Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku rozpoczynając pięciodniową wizytę (WIDEO)

-

Od złożenia wieńca przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City prezydent Andrzej Duda z małżonką rozpoczęli wizytę w USA. To pierwszy punkt programu wizyty prezydenta RP w Nowym Jorku z okazji 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W niedzielę Duda spotka się także z przedstawicielami Polonii w dzielnicy Queens.

W niedzielę prezydent z pierwszą damą RP rozpoczął oficjalny program swojej kolejnej wizyty w USA od złożenia wieńców pod pomnikiem katyńskim w Jersey City, w stanie New Jersey oraz spotkania z przedstawicielami Polonii w szkole katolickiej Christ the King w dzielnicy Queens, gdzie wręczy odznaczenia zasłużonym działaczom.

REKLAMA

Inwestujemy w naszą obronność, bo staramy się, aby odrobić lekcje z 1939 roku, kiedy nie potrafiliśmy się obronić – powiedział w niedzielę prezydent RP Andrzej Duda, odnosząc się do rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

„Dzisiaj wiemy, że musimy wzmacniać nasze bezpieczeństwo, bardzo ważną sprawą jest tutaj sojusz polsko-amerykański, nasza obecność w NATO, gwarancje wynikające z artykułu V (…), ale my znakomicie sobie zdajemy sprawę z tego, że musimy nasze sojusznicze zobowiązania realizować. Stąd ogromne nakłady na obronność, stąd wydatkowanie ponad 4 proc. naszego PKB na modernizację polskiej armii (…). Wszystko to jest wynikiem tego, że staramy się, by lekcja 1939 roku, lekcja zniknięcia Polski z mapy, tego, że nie zdołaliśmy się obronić, została uznana za odrobioną i żeby nikt nie odważył się Polski zaatakować” – oświadczył Duda podczas briefingu po złożeniu wieńca pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City koło Nowego Jorku.

Jak stwierdził prezydent, narodowa trauma związana z II wojną światową sprawia, że Polacy mają dziś „jednoznaczne skojarzenia historyczne”, widząc odradzanie się rosyjskiego imperializmu, którego kulminacją była pełnoskalowa napaść na Ukrainę.

W kolejnych dniach Duda weźmie udział w Szczycie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG Summit) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, spotka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem a także z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. We wtorek wystąpi w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego, spotka się z przywódcami państw bałtyckich i weźmie udział w tradycyjnym przyjęciu organizowanym przez prezydenta USA dla światowych przywódców. 

„Będę mówił tam o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu” – zapowiedział prezydent przed wylotem z Warszawy. Dodał też, że podczas przyjęcia spodziewa się, że będzie miał możliwość rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem. Wcześniej sygnalizował, że może także odbyć rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W środę prezydent Duda weźmie udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy, spotka się z przywódcami Wietnamu i Andory, zaś w czwartek będzie na forum Global Africa Business Initiative. 

Z Nowego Jorku Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2094040951 views

REKLAMA

REKLAMA

2094041235 views

REKLAMA

2095837684 views

REKLAMA

2094041485 views

REKLAMA

2094041623 views

REKLAMA

2094041764 views