REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Premier Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem

Premier Tusk spotkał się z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem

-

Premier Donald Tusk spotkał się w piątek z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem; tematem rozmowy była głównie sytuacja na Ukrainie – poinformował CIR po spotkaniu.

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel (z lewej) i premier RP Donald Tusk (z prawej). fot.Leszek Szymański
Sekretarz obrony USA Chuck Hagel (z lewej) i premier RP Donald Tusk (z prawej). fot.Leszek Szymański

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronach kancelarii premiera, w czasie spotkania była również mowa m.in. o współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach obrony przeciwrakietowej, a także o przygotowaniach do szczytu NATO w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2014. Zostanie wtedy wybrany nowy Sekretarz Generalny Paktu Północnoatlantyckiego – podkreślono.

W piątek polski premier będzie kontynuował rozmowy o Ukrainie z europejskimi przywódcami; spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. W czwartek Tusk rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem, a w Paryżu z prezydentem Francois Hollande’em. Premier apelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Sekretarz obrony USA od czwartku przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Tego dnia spotkał się z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Po spotkaniu Hagel zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal angażować się w bezpieczeństwo Europy i rozwijać partnerstwo z Polską oraz pozostają zdecydowane rozmieścić elementy obrony przeciwrakietowej w Polsce.

W 2018 r. w Redzikowie mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce mają się znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA. SM-3 (Standard Missile) są przeznaczone do zwalczania pocisków balistycznych w najwyższych warstwach atmosfery. Dotychczas są wykorzystywane w wersji morskiej na okrętach systemu Aegis. W najbliższych latach planuje się testy w locie pocisków w wersji lądowej, w tej samej konfiguracji, co przewidziana dla Polski.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 r. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks