0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrawybory w Oregonie i Kentucky

Prawybory w Oregonie i Kentucky

-

Bernie Sanders z żoną fot.Thais LLorca/EPA
Bernie Sanders z żoną fot.Thais LLorca/EPA

Senator Bernie Sanders wygrał we wtorek prawybory Demokratów w Oregonie, a w Kentucky nieznacznie wyprzedziła go Hillary Clinton, która pozostaje faworytką do nominacji. Prawybory Republikanów w Oregonie wygrał Trump, jedyny obecnie kandydat tej partii.

REKLAMA

Nie są jeszcze znane ostateczne, oficjalne wyniki wtorkowych prawyborów. Agencja AP pisze, że w Kentucky przewaga Clinton jest minimalna – wynosi mniej niż pół punktu procentowego. Niemniej jednak Clinton już ogłosiła się na Twitterze zwyciężczynią w tym stanie.

Sanders nie zamierza wycofać się z wyścigu. We wtorek wieczorem mówił do swoich sympatyków w Carson w Kalifornii: “Zanim będziemy mieli okazję pokonać Donalda Trumpa, pokonamy sekretarz Clinton”. Associated Press odnotowuje, że aby zrównać się z Clinton na zakończenie prawyborów, Sanders musiałby pozyskać dla siebie około dwóch trzecich pozostałych delegatów.

Po prawyborach w Oregonie i Kentucky Clinton pozostaje zdecydowaną faworytką do zdobycia nominacji Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich.

W Kentucky Clinton i Sanders zdobyli po 25 delegatów, a o poparciu pozostałych w tym stanie pięciu delegatów zdecydują oficjalne wyniki głosowania. W Oregonie Sanders otrzyma co najmniej 28 spośród 61 delegatów, a Clinton co najmniej 24.

“Zwycięstwo Sandersa w Oregonie i dość wysoki wynik w stanie Kentucky nie zmienia zasadniczo sytuacji Clinton, która może być prawie pewna nominacji, ale oznacza też, że zamiast się koncentrować na kluczowym starciu ze swym republikańskim rywalem, Donaldem Trumpem, będzie musiała wciąż jeszcze rywalizować z Sandersem” – zauważa AFP.

Najnowsze sondaże wskazują, że republikański faworyt w wyścigu do Białego Domu Donald Trump niemal zrównał się pod względem poparcia z Clinton. Była sekretarz stanu może liczyć na poparcie 41 proc. prawdopodobnych wyborców, zaś Trump – na 40 proc.

Zwycięstwo Trumpa w Oregonie oznacza, że ma on obecnie 1160 delegatów, więc do uzyskania nominacji Republikanów brakuje mu ich jeszcze 77. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121785382 views

REKLAMA

REKLAMA

2121785402 views

REKLAMA

REKLAMA

2123581722 views

REKLAMA

2121785413 views

REKLAMA

2121785422 views

REKLAMA

2121785426 views