REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPracownicy sektora prywatnego w Nowym Jorku zobowiązani do szczepień przeciwko Covid-19

Pracownicy sektora prywatnego w Nowym Jorku zobowiązani do szczepień przeciwko Covid-19

-

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zarządził w poniedziałek obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla pracowników sektora prywatnego w mieście. Decyzja wchodzi w życie od 27 grudnia. Jest to pierwsze w USA tego rodzaju zarządzenie w stosunku do firm prywatnych.

Burmistrz zapowiedział także kilka innych wymogów. Uzasadniał, że są niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa nowojorczyków w obliczu pojawienia się nowego wariantu Covid-19, Omikronu.

REKLAMA

„Wiemy, że Omikron jest tutaj. (…) Musimy założyć, że się rozpowszechni. Musimy założyć, że będzie to dla nas prawdziwe wyzwanie” – podkreślił de Blasio w telewizji MSNBC.

Nazwał szczepienia „centralną bronią” przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem będzie można dzięki temu uniknąć wprowadzania innych uciążliwych restrykcji.

„To jest największy kryzys w historii Nowego Jorku. Nie możemy pozwolić, aby się Covid ponownie wdarł przez drzwi” – oświadczył burmistrz.

Obowiązek szczepień dla sektora prywatnego ma wejść w życie poczynając od 27 grudnia. Będzie to kilka dni przed zakończeniem drugiej, ostatniej kadencji de Blasio na stanowisku burmistrza, która upływa 31 grudnia.

Jednocześnie zaanonsował on kilka innych zarządzeń w związku z zagrożeniem Omikronem. Miasto rozszerzy obowiązek szczepień w zamkniętych pomieszczeniach restauracji, barów, klubów fitness i w salach zabaw dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Wymóg będzie obowiązywał od 14 grudnia.

Począwszy od 27 grudnia od wszystkich pracowników i klientów placówek gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, w klubach fitness i ośrodkach rozrywki wymagane będzie przedstawienie świadectwa otrzymania dwóch dawek szczepionki, zamiast – jak dotychczas – jednej.

Według lokalnego radia 1010 WINS de Blasio poinformował również, że miasto rozszerza obowiązek przyjęcia jednej dawki szczepionki na uczestników „zajęć pozalekcyjnych wysokiego ryzyka” np. w zespołach muzycznych i sportowych dla dzieci w wieku 5 lat i starszych. Wymóg, który wcześniej dotyczył tylko dzieci od 12. roku życia, zaczyna obowiązywać od 14 grudnia.

Miejski komisarz ds. zdrowia, dr Dave Chokshi, ostrzegł, że w ostatnich tygodniach liczba przypadków koronawirusa zwiększyła się z powodu wariantu delta.

„Od ostatniego, niskiego poziomu na początku listopada wzrosły ponad dwukrotnie. Zwiększyły się w każdej dzielnicy i każdej grupie wiekowej” – zauważył Chokshi, dodając, że miasto musi być „jeszcze bardziej nieugięte niż wirus”.

O opinię na temat nowych posunięć de Blasio 1010 WINS poprosiła Evana Thiesa, rzecznika obejmującego od 1 stycznia funkcję burmistrza Erica Adamsa.

„Burmistrz-elekt oceni (…) strategię dotyczącą Covid, gdy będzie na stanowisku. Dokona ustaleń w oparciu o naukę, skuteczność i porady specjalistów ds. zdrowia” – oznajmił Thies.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2115348140 views

REKLAMA

2115348372 views

REKLAMA

REKLAMA

2117144762 views

REKLAMA

2115348512 views

REKLAMA

2115348611 views

REKLAMA

2115348719 views