REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Porozumienie z Rosją o przejrzystości w tarczy może odnieść sukces

Porozumienie z Rosją o przejrzystości w tarczy może odnieść sukces

-

Porozumienie o przejrzystości między USA a Rosją w obronie przeciwrakietowej może odnieść sukces – mówi PAP ekspert ds. kontroli zbrojeń Steven Pifer. Ta perspektywa niepokoi jednak Republikanów. Chcą zabronić rządowi dzielenia się z Rosją poufnymi danymi.

Centrum dowodzenia systemu tarczy antyrakietowej fot. U.S. Air Force
Centrum dowodzenia systemu tarczy antyrakietowej fot. U.S. Air Force

REKLAMA

Biały Dom dotychczas nie potwierdził, czy rzeczywiście – jak podała prasa rosyjska – przygotowuje się do przekazywania Rosji danych na temat systemu obrony przeciwrakietowej. Według rosyjskich mediów prezydent Barack Obama zaproponował w poufnym liście do prezydenta Rosji Władimira Putina zawarcie prawnie obowiązującego prezydenckiego porozumienia o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej, a także wynegocjowanie umowy o dalszych redukcjach arsenałów jądrowych dwóch krajów.

Zdaniem eksperta porozumienie o przejrzystości między USA i Rosją powinno oznaczać, że np. przez okres 10 lat oba kraje będą wymieniać plany dla każdego kluczowego elementu obrony przeciwrakietowej, jak liczba naziemnych przeciwradarów. “Czyli trzeba będzie podać, jaką liczbę mamy teraz oraz jaką maksymalna liczbę będziemy mieć każdego roku w ciągu najbliższych 10 lat” – wyjaśnia ekspert.

Informacje o ofercie Obamy dla Putina, by zawrzeć porozumienie o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej zaniepokoiły Republikanów. Obawiają się, że administracja idzie na zbyt duże ustępstwa w negocjacjach z Moskwą. Jak podała agencja AP, Republikanie przygotowują nawet ustawę, która miałaby zabronić administracji dzielenia się informacjami poufnymi z Rosją.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronakryzys a polisa na życie

Walijskie ciasteczka z patelni

Wspomnienia jako fundamenty

Marzę i wierzę

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks