REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ponad 80 aresztowanych podczas niedzielnych protestów w Saint Louis

Ponad 80 aresztowanych podczas niedzielnych protestów w Saint Louis

-

Ponad 80 osób aresztowano w niedzielę w trakcie trzeciego dnia protestów w Saint Louis w amerykańskim stanie Missouri. Demonstrujący sprzeciwiają się uniewinnieniu białego byłego policjanta, który w 2011 roku zastrzelił Afroamerykanina.

Jak poinformowała policja, początkowo niedzielne protesty miały pokojowy przebieg, ale później grupy demonstrantów zaczęły atakować policjantów, wybijać okna i niszczyć witryny sklepowe. Do aresztowań doszło, gdy niektórzy z protestujących nie posłuchali wezwań do rozejścia się; funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

REKLAMA

Niedzielne demonstracje zgromadziły ponad tysiąc osób i były najliczniejszymi w ciągu trzech dni.

Jak podała agencja AP, organizatorzy protestów wskazują, że tylko kilka osób było agresywnych, a przesłanie demonstracji jest pokojowe. Kolejne manifestacje zaplanowane są na poniedziałek. “Panujemy nad sytuacją, to jest nasze miasto i będziemy go bronić” – powiedział komendant policji w Saint Louis Lawrence O’Toole.

Protesty i zamieszki w Saint Louis trwają od piątku, kiedy były funkcjonariusz policji Jason Stockley został oczyszczony z zarzutu zamordowania w 2011 roku Afroamerykanina, 24-letniego Anthony’ego Smitha.

Stockley i jego partner z policyjnego patrolu – sądząc, że byli świadkami sprzedaży narkotyków – próbowali zablokować wyjazd samochodu Smitha z parkingu restauracji fast-food. Mężczyzna wycofał pojazd i dwukrotnie uderzył w radiowóz starając się uciec policjantom, którzy – jak sami twierdzili – zauważyli broń palną w samochodzie Smitha.

Stockley siedmiokrotnie strzelił w kierunku samochodu Smitha, gdy ten próbował odjechać. Funkcjonariuszom nie udało się go zatrzymać i rozpoczął się pościg. Po krótkim czasie policjanci zmusili Smitha do zatrzymania auta; Stockley zastrzelił podejrzanego podchodząc do jego samochodu. W aucie Smitha, który okazał się dilerem narkotyków, znaleziono broń palną. (PAP)

fot.Sid Hasting/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks