REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pompeo: USA zadowolone z decyzji krajów UE, uznających Guaido w Wenezueli

Pompeo: USA zadowolone z decyzji krajów UE, uznających Guaido w Wenezueli

-

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wyraził w poniedziałek zadowolenie z faktu, że większość krajów Unii Europejskiej uznało za tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido, lidera tamtejszej opozycji i przewodniczącego parlamentu.

“Zachęcamy wszystkie kraje, w tym pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej, do wspierania Wenezuelczyków poprzez uznanie Juana Guaido i przez wspieranie wysiłków Zgromadzenia Narodowego w celu przywrócenia demokracji w tym kraju” – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Dotychczas 19 państw unijnych ogłosiło, że uznaje Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Jako pierwsze w skoordynowany sposób zrobiły to: Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, a później także Niemcy, Holandia, Litwa, Polska i Czechy, Finlandia, Estonia, Luksemburg, Chorwacja, Słowacja i Islandia.

Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem 23 stycznia na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro. Obecnie może także liczyć m.in. na poparcie USA, a przejęcie przez niego władzy uznały również Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Organizacja Państw Amerykańskich (OPA), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich spoza UE – Albania, Kosowo i Gruzja. (PAP)

 

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks