REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pompeo: USA przyjmują z zadowoleniem rozejm w konflikcie o Górski Karabach

Pompeo: USA przyjmują z zadowoleniem rozejm w konflikcie o Górski Karabach

-

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który we wtorek wieczorem przybył do Tbilisi, powiedział, że Waszyngton przyjmuje z zadowoleniem rozejm w konflikcie o Górski Karabach i wzywa jego strony do wypracowania rozwiązania w oparciu o Grupę Mińską reprezentującą OBWE.

Pompeo dodał, że USA są zadowolone z przerwania walk między Azerbejdżanem i Armenią, apelują jednak o podjęcie rozmów pilotowanych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) “tak szybko jak to możliwe”.

“Od początku niedawnych walk Stany Zjednoczone wzywały do położenia kresu przemocy i potępiały militarną eskalację (konfliktu), która doprowadziła do licznych ofiar śmiertelnych, w tym wśród cywilów” – powiedział.

Nieco wcześniej we wtorek szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował, że francuscy i amerykańscy dyplomaci podejmą w środę w Moskwie rozmowy na temat tego zawieszenia broni i będą się domagać “wyjaśnień pewnych spraw dotyczących rozejmu” w konflikcie o Górski Karabach, w tym roli jaką odegrała w nim Turcja.

Podróżujący z sekretarzem stanu amerykański dyplomata powiedział w poniedziałek agencji AFP, że w związku z zawartym pod auspicjami Moskwy rozejmem “pozostaje bardzo dużo pytań wymagających odpowiedzi ze strony Rosji, dotyczących parametrów tego porozumienia i roli (jaką odgrywa w regionie) Turcja”.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Paryżu Pompeo określił działalność Turcji w Azerbejdżanie, Libii i we wschodniej części Morza Śródziemnego jako „bardzo agresywną” i przyznał, że USA są „zaniepokojone rosnącym wykorzystywaniem militarnych możliwości” przez Ankarę. „Europa i USA powinny razem pracować nad przekonaniem (tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa) Erdogana, że to, co robi, nie leży w interesie jego narodu” – ocenił.

Amerykański sekretarz stanu przyleciał do Tbilisi z Turcji, gdzie nie spotkał się z żadnym politykiem – oficjalnie ze względu na napięty kalendarz jego międzynarodowej podróży – pisze Associated Press.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Powrót Boeinga 737 MAX

Pamiętny dzień z prezydentem

Chichot norek

Nowojorski kult

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks