REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Pompeo: USA gotowe są przeznaczyć 100 mln dol. na pomoc w walce...

Pompeo: USA gotowe są przeznaczyć 100 mln dol. na pomoc w walce z wirusem

-

Stany Zjednoczone gotowe są przeznaczyć 100 mln dol. na pomoc dla Chin i innych krajów dotkniętych epidemią koronawirusa – poinformował w piątek sekretarz stanu Mike Pompeo. Pieniądze będą przekazywane przez istniejące fundusze lub przez organizacje międzynarodowe.

“To zobowiązanie (finansowe) – w połączeniu z setkami milionów (dolarów) hojnie ofiarowanymi przez amerykański sektor prywatny – dowodzi silnego przywództwa USA w reakcji na epidemię” – ogłosił Pompeo w komunikacie.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia i służb społecznych (HHS) Alex Michael Azar powiedział, że nie zapadła jeszcze decyzja o przeznaczeniu funduszy HHS na walkę z koronawirusem.

Ocenił jednak, że jest za wcześnie na to, by zwrócić się do Kongresu o dodatkowe fundusze na ten cel. Azar dodał, że czeka na zgodę administracji na wysłanie do Chin amerykańskiej ekspertów, którzy mogliby wesprzeć chińskich specjalistów.

31 stycznia Azar poinformował, że administracja USA ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z koronawirusem. Oznacza, że obcokrajowcy, którzy mogą stanowić potencjalne ryzyko przeniesienia wirusa, nie będą tymczasowo wpuszczani na terytorium USA.

Obywatele USA, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w chińskiej prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, muszą przejść 14-dniową kwarantannę, zaś ci Amerykanie, którzy przybywali w innych chińskich prowincjach, po powrocie do USA przez dwa tygodnie powinni unikać kontaktów z innymi ludźmi.

Koronawirus 2019-nCoV może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Liczba ofiar śmiertelnych  wzrosła w całych Chinach w ciągu ostatnich 24 godzin do 717 – poinformowały w sobotę władze sanitarne prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się epidemia.

Oznacza to, że koronawirus zabił już w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu więcej osób niż wirus SARS podczas epidemii w latach 2002-2003. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła wówczas ok. 650.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w piątek, że obecność wirusa z Wuhan zdiagnozowano ponad 20 innych krajach, zarażonych zostało 270 osób, a jedna zmarła. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks