REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPompeo: Tajwan przykładem dla świata w sprawie pandemii koronawirusa

Pompeo: Tajwan przykładem dla świata w sprawie pandemii koronawirusa

-

Sekretarz stanu Mike Pompeo pogratulował we wtorek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen inauguracji drugiej kadencji i pochwalił działania tajwańskich władz w walce z pandemią Covid-19, określając je jako „model warty naśladowania”.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Departamentu Stanu, Pompeo oświadczył, że wybrana na drugą kadencję prezydent Tsai – zwolenniczka niepodległości wyspy oraz krytyczka Pekinu – jest „inspiracją dla regionu i dla świata”.

REKLAMA

Dzień wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji wystosował notę, w której skrytykował dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za niezaproszenie Tajwanu na wirtualne obrady Światowego Zgromadzenia Zdrowia, które rozpoczęły się w poniedziałek. Pompeo zarzucił szefowi organizacji Tedrosowi Adhanomowi uległość wobec władz w Pekinie.

„Dyrektor generalny WHO Tedros miał pełne prawo włączyć Tajwan do obrad. Ale zamiast tego pod presją Chińskiej Republiki Ludowej zdecydował się nie zapraszać Tajwanu” – oświadczył sekretarz stanu USA, dodając, że „brak niezależności” Tedrosa szkodzi wiarygodności WHO. Tego samego dnia prezydent USA Donald Trump wysłał do Genewy list, w którym zagroził stałym wstrzymaniem wpłat na organizację, również oskarżając WHO o uległość wobec Chin.

Waszyngton zarzucał też organizacji ignorowanie wysłanych przez władze Tajwanu wczesnych ostrzeżeń dotyczących transmisji koronawirusa w Chinach w początkowej fazie pandemii. We wtorkowej nocie Pompeo podkreślił tymczasem, że działania w sprawie pandemii są „modelem wartym naśladowania” przez świat. Dzięki wczesnej reakcji Tajwanowi udało się uniknąć szerokiego rozprzestrzeniania się wirusa bez wprowadzania ograniczeń na wielką skalę.

Na wyspie wykryto zaledwie 440 przypadki zakażeń koronawirusem, z czego zmarło 7 osób. Ostatnią nową infekcję na wyspie odnotowano 7 maja. (PAP)

REKLAMA

2102921266 views

REKLAMA

2102921498 views

REKLAMA

2104717890 views

REKLAMA

2102921641 views

REKLAMA

2102921741 views

REKLAMA

2102921850 views