REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPompeo i saudyjski książę zgodni ws. śledztwa dotyczącego Chaszodżdżiego

Pompeo i saudyjski książę zgodni ws. śledztwa dotyczącego Chaszodżdżiego

-

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo i saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman zgodzili się we wtorek, że potrzebne jest “gruntowne, przejrzyste i właściwe dochodzenie, które wskaże odpowiedzi” na temat losu saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

“Sekretarz stanu ponownie poinformował o zaniepokojeniu prezydenta (Donalda Trumpa) w związku ze zniknięciem Dżamala Chaszodżdżiego, a także o pragnieniu prezydenta, żeby ustalić, co się stało” – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, informując o spotkaniu Pompeo z Salmanem, które odbyło się w Arabii Saudyjskiej. Więcej szczegółów nie podała.

REKLAMA

W środę Pompeo jest oczekiwany w Turcji z “roboczą wizytą”.

Trump w sobotę zapowiedział, że Arabia Saudyjska zostanie “surowo ukarana”, jeśli się okaże, że Chaszodżdżi został zabity na zlecenie jej władz.

Chaszodżdżi, który pisząc m.in. na łamach “Washington Post” krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka, zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule, gdzie miał załatwić formalności związane z planowanym ślubem z turecką narzeczoną.

Tureckie władze podejrzewają, że dziennikarz został zamordowany wewnątrz konsulatu, a następnie, aby zatrzeć ślady zbrodni, jego ciało rozczłonkowano i wysłano pocztą dyplomatyczną, która zgodnie z prawem międzynarodowym podlega ochronie przed przeszukaniem.

Arabia Saudyjska początkowo określała te oskarżenia jako bezpodstawne, ale doniesienia sugerują, że może przyznać, iż Chaszodżdżi został zamordowany w konsulacie – pisze agencja Associated Press.

Przedstawiciel tureckich władz powiedział we wtorek anonimowo AP, że podczas przeszukania saudyjskiego konsulatu w Stambule policja znalazła dowody, że Chaszodżdżi został w nim zamordowany.

Po tych doniesieniach tureckie media poinformowały, że konsul Arabii Saudyjskiej w Stambule opuścił Turcję. Więcej szczegółów nie podano.

Wcześniej tego dnia urzędnik tureckiego MSZ, a także szef tego resortu Mevlut Cavusoglu poinformowali, że oprócz konsulatu przeszukana zostanie także rezydencja saudyjskiego konsula w Stambule i samochody placówki. Nie sprecyzowano, kiedy ma to nastąpić. (PAP)

fot.BANDAR ALGALOUD HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2123124985 views

REKLAMA

REKLAMA

2123125002 views

REKLAMA

REKLAMA

2124921322 views

REKLAMA

2123125012 views

REKLAMA

2123125018 views

REKLAMA

2123125022 views