0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPolska dyplomacja lobbuje ws. zniesienia wiz

Polska dyplomacja lobbuje ws. zniesienia wiz

-

Kilka państw, w tym Korea Płd., Irlandia i Polska, mają do załatwienia własne sprawy przy okazji reformy imigracyjnej w USA, jak np. zniesienie wiz dla turystów z Polski, i na różne sposoby próbują wpłynąć na Kongres – napisano w niedzielnym “New York Times”. 

Swobodny napyw turystów z Polski przyniósłby amerykańskiej gospodarce duże korzyści fot. 123RF Stock Photos
Swobodny napyw turystów z Polski przyniósłby amerykańskiej gospodarce duże korzyści fot. 123RF Stock Photos

Nowojorski dziennik w obszernej analizie pisze, że te trzy kraje już odniosły pierwszy sukces, bo korzystne dla nich zapisy znalazły się w obszernym projekcie całościowej ustawy o reformie systemu imigracyjnego USA. Korea Południowa i Irlandia miałyby dostać dodatkową pulę tysięcy wiz pracowniczych dla swych obywateli. Z kolei Polska – jak przypomina “NYT” – “uzyskała w projekcie takie zapisy, które pozwoliłyby na włączenie jej do grupy państw, których obywatele mogą jeździć do Stanów Zjednoczonych jako turyści bez wiz”.

REKLAMA

Każde z państw prowadzi w Waszyngtonie lobbing, by zapisy nie wypadły z ustawy w toku prac w Kongresie – jedne kraje wynajmują kosztowne firmy, inne polegają na pracownikach własnych ambasad.

Polski rząd – zauważa NYT – zaprosił we wtorek wiceprezydenta Joe Bidena i czołowych kongresmenów do rezydencji polskiego ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa na obchody święta narodowego 3 maja, “podczas których serwowano pierogi i trzy typy polskiej szynki”. Dziennik relacjonuje, że Biden żartował, że w swym rodzimym stanie Delaware jest nazywany “Joe Bidenski”, a ambasador Schnepf wyrażał ufność, że kwestia polskich wiz zostanie wkrótce załatwiona.

Jak zauważa “NYT”, pewni kongresmeni “już zaczynają zadawać pytania, argumentując, że Amerykanie mają prawo wiedzieć co jest w tym ogromnym pakiecie imigracyjnym”. Zdaniem dziennika krytykę mogą wywołać zwłaszcza zapisy o dodatkowych kwotach wiz pracowniczych, ze względu na obawy, że zaszkodzi to amerykańskim pracownikom.

Te obawy odrzuca jednak administracja prezydenta Baracka Obamy; w projekcie całościowej ustawy imigracyjnej znalazł się bowiem zapis o stworzeniu systemu monitorowania turystów, a nowi turyści oznaczają “miliardy dolarów” wydane w USA każdego roku.

Z Waszyngtonu

Inga Czerny (PAP)

REKLAMA

2091204182 views

REKLAMA

2091204481 views

REKLAMA

2093000941 views

REKLAMA

2091204763 views

REKLAMA

2091204909 views

REKLAMA

2091205053 views