REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPolonia nowojorska dostała zgodę na przeprowadzenie Parady Pułaskiego

Polonia nowojorska dostała zgodę na przeprowadzenie Parady Pułaskiego

-

Władze Nowego Jorku wyraziły zgodę na przeprowadzenie Parady Pułaskiego odwołanej w minionym roku z powodu pandemii Covid-19. Jest zaplanowana na niedzielę 3 października na Manhattanie – poinformował PAP szef komitetu organizacyjnego Ryszard Zawisny.

Parada poświęcona będzie św. Janowi Pawłowi II. Spodziewane jest przybycie delegacji z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii, a także gości z wielu innych amerykańskich stanów. Wielkim Marszałkiem parady będzie związana z imprezą od kilkudziesięciu lat Jadwiga Kopala.

REKLAMA

Uczestnicy widowiskowego wydarzenia z biało-czerwonymi flagami, transparentami, orkiestrami i rydwanami przemaszerują po raz 83. reprezentacyjną arterią miasta – 5. Aleją. Zawisny wyraził zadowolenie z decyzji władz. Podkreślił, że kiedy komitet zwrócił się pierwszy raz w marcu o zezwolenie otrzymał odmowę.

“Stanowy Departament Zdrowia powiadomił mnie teraz, że jest możliwość przeprowadzenia parady. Uzależnił to od tego, aby wszyscy uczestnicy imprezy zgodzili się na noszenie maseczek. Kiedy przystaliśmy na to, otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź” – wyjaśnił PAP Zawisny.

Ostrzegał jednak, że sytuacja w Nowym Jorku jest niepewna w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Apelował do polonijnej społeczność o szczepienie się przeciwko Covid-19, jak też noszenie maseczek.

“Będzie to najbezpieczniejsze dla wszystkich” – przekonywał.

Jak dodał, przebieg parady będzie ostatecznie uzależniony od tego, czego Departament Zdrowia będzie wymagał od uczestników masowych zgromadzeń 3 października. Wyraził nadzieję, że impreza pozostanie w niezmienionym kształcie i frekwencja dopisze.

Po raz drugi przemaszeruje w paradzie ekipa społeczności z Connecticut. Organizatorka delegacji Mała Polska z New Britain w tym stanie Bogumiła Gładysz poinformowała PAP, że nominację na marszałka delegacji otrzymała zasłużona działaczka Anna Kobylarz.

“Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i bardzo się cieszę, że Parada Pułaskiego się w tym roku odbędzie. U nas w Connecticut jest duże zainteresowanie tym wydarzeniem i wiele osób o tym mówi, czeka niecierpliwie i zapewnia o swoim udziale. Będzie to wspaniała okazja spotkania z ogromną społecznością polonijną” – powiedziała Kobylarz.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2119209605 views

REKLAMA

2119209699 views

REKLAMA

REKLAMA

2121006053 views

REKLAMA

2119209768 views

REKLAMA

2119209824 views

REKLAMA

2119209867 views