REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPolitico: Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy HIMARS

Politico: Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy HIMARS

-

Pentagon jest skłonny wysłać na Ukrainę cztery kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS jako kolejną transzę pomocy wojskowej – poinformował w sobotę portal Politico, powołując się na dwóch przedstawicieli Pentagonu.

„Według dwóch przedstawicieli ministerstwa obrony USA są skłonne wysłać Ukrainie kolejne cztery wyrzutnie rakiet jako następną transzę pomocy wojskowej” – napisało Politico i zaznaczyło, że jeśli ten plan zostanie zaakceptowany przez Biały Dom, podwoi to liczbę wysoce mobilnych systemów rakietowych wysyłanych przez USA na Ukrainę.

REKLAMA

Według Politico decyzja w tej sprawie nie jest jednak jeszcze ostateczna i będzie „oparta na pilnych potrzebach Ukrainy”, a ostateczna liczba systemów może ulec zmianie w ostatniej chwili.

Portal przypomina obawy Białego Domu o możliwość ostrzeliwania tymi systemami terenów rosyjskich. Przytacza jednak słowa szefa ukraińskiej grupy negocjacyjnej z Rosją Dawyda Arachamii, który zapewnił Waszyngton, że amerykańska broń będzie używana tylko na Ukrainie.

„Jesteśmy gotowi podpisać wszelkie gwarancje na piśmie” – powiedział portalowi.

O kolejnej transzy systemów HIMARS mówił przed dwoma dniami doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak wyjaśniał, wyrzutnie muszą być przekazywane partiami ze względu na ograniczone możliwości „absorbcji” nowej broni przez stronę ukraińską.

Zaznaczył przy tym, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy już ukończyła kurs, a szkolenia odbywają się w bardzo szybkim tempie.

Jak dotąd USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie czterech wyrzutni HIMARS, zaś Wielka Brytania i Niemcy – do dostarczenia łącznie sześciu sztuk gąsienicowej wersji tego systemu, M270 MLRS. (PAP)

REKLAMA

2105154802 views

REKLAMA

2105155035 views

REKLAMA

2106951427 views

REKLAMA

2105155178 views

REKLAMA

2105155278 views

REKLAMA

2105155387 views