REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPolicjant w Minneapolis śmiertelnie postrzelił czarnego (ZOBACZ WIDEO)

Policjant w Minneapolis śmiertelnie postrzelił czarnego (ZOBACZ WIDEO)

-

Philando Castile fot.arch. rodz.
Philando Castile fot.arch. rodz.

Policjant w aglomeracji Minneapolis-St.Paul, stolicy Minnesoty, śmiertelnie postrzelił w środę czarnego mężczyznę podczas zatrzymania – podała w czwartek policja. Na wideo pokazanym w internecie kobieta mówi, że został postrzelony, gdy sięgał po prawo jazdy.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło w kilka godzin po rozpoczęciu w środę przez ministerstwo sprawiedliwości USA śledztwa w sprawie zastrzelenia dzień wcześniej przez policjanta w Luizjanie czarnego sprzedawcy płyt CD na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge, stolicy Luizjany.

Użycie siły przez amerykańskie siły bezpieczeństwa przeciwko Afroamerykanom w miastach od Ferguson w stanie Missouri po Baltimore i Nowy Jork jest – jak pisze agencja Reutera – przedmiotem drobiazgowego dochodzenia.

Jak podała w oświadczeniu policja, niezidentyfikowany Czarny został ranny podczas zatrzymania w środę o godz. 21 czasu lokalnego w Falcon Heights na przedmieściu St. Paul. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł.

Przyjaciółka postrzelonego zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube, swoją rozmowę z policjantami, podczas gdy obok na siedzeniu kierowcy widać zakrwawionego mężczyznę, w stronę którego policjant kieruje pistolet.

Kobieta mówi, że jej partnera właśnie zatrzymano z powodu rozbitego tylnego światła i że miał w samochodzie broń, na którą miał pozwolenie. “Próbował wyjąć dowód tożsamości i portfel z kieszeni. Poinformował policjanta, że sięga po portfel i funkcjonariusz postrzelił go w ramię” – opowiada. Funkcjonariusz mówi kobiecie, żeby podniosła ręce, a w tle słychać przez chwilę płacz małego dziecka.

Agencja Reutera zastrzega, że nie udało się ustalić wiarygodności nagrania.

Policja podała, że na miejscu znalazła pistolet i że całe zdarzenie jest badane.

Według gazety “Minneapolis Star” zmarły w wyniku postrzału to 32-letni Philando Castile, kierownik szkolnej kafeterii w okręgu szkolnym St.Paul.

Lokalne media pokazały ludzi zbierających się z rana w St. Paul, około 15 km od miejsca, żeby zaprotestować przeciwko zastrzeleniu Castilego.

Wcześniej w internecie krążył film ukazujący dwóch białych funkcjonariuszy policji w Baton Rouge podczas akcji zatrzymania czarnego sprzedawcy płyt CD, 37-letniego Altona Sterlinga na parkingu przy centrum handlowym.

Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Czarni. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.(PAP)

WIDEO (UWAGA! Zawiera drastyczne treści!)
[ot-video type=”youtube” url=”https://youtu.be/GmsEpThasYg”]

REKLAMA

2128724561 views

REKLAMA

REKLAMA

2128724577 views

REKLAMA

REKLAMA

2130520897 views

REKLAMA

2128724587 views

REKLAMA

2128724591 views

REKLAMA

2128724595 views