REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Policjant oskarżony o spowodowanie śmierci Freddiego Graya uniewinniony

Policjant oskarżony o spowodowanie śmierci Freddiego Graya uniewinniony

-

Edward Nero (w środku) fot.Jim Lo Scalzo/EPA
Edward Nero (w środku) fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Oficer baltimorskiej policji został 23 maja oczyszczony z zarzutów spowodowania śmierci czarnoskórego mężczyzny, który zmarł na skutek urazów po brutalnym zatrzymaniu. Po ogłoszeniu wyroku afroamerykańscy aktywiści apelowali o spokój. Śmierć Freddiego Graya w kwietniu ub.r. wywołała w Baltimore gwałtowne protesty afroamerykańskiej społeczności.

Edward Nero – baltimorski policjant – był jednym z sześciu policjantów biorących udział w zatrzymaniu Graya 12 kwietnia 2015 roku. 25-letni Afroamerykanin Freddie Gray doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, gdy po aresztowaniu został umieszczony w policyjnej furgonetce. Tydzień później mężczyzna zmarł w szpitalu na skutek odniesionych urazów. Władze wszczęły śledztwo w tej sprawie oraz postawiły zarzuty interweniującym policjantom. Oficer Nero został oskarżony o napaść drugiego stopnia i uszkodzenie ciała aresztanta. 23 br. maja sąd w Baltimore oczyścił go z wszelkich zarzutów. Nie znaleziono dowodów na uznanie oskarżonego winnym.

Po śmierci Graya 19 kwietnia 2015 r., Baltimore stał się sceną kilkudniowych demonstracji, które przerodziły się w zamieszki i starcia z siłami bezpieczeństwa. Doszło do aktów wandalizmu, rabowania i podpalania sklepów i samochodów. Zatrzymano 250 osób. Policję w mieście wspierało ok. 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej.

23 maja br. w baltimorskim sądzie i w jego okolicach gromadziły się grupy Afroamerykanów, którzy z niezadowoleniem przyjęli sędziowski werdykt uniewinniający Edwarda Nero. Organizacje społeczne i czarnoskórzy aktywiści apelowali o spokój i powstrzymanie się od protestów i zamieszek.

Procesy pozostałych policjantów uczestniczących w aresztowaniu Graya, w tym kierowcy policyjnej furgonetki, na którym ciążą najpoważniejsze zarzuty, rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

(gd,PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks